SprávySvet

Česká polícia preveruje okolie prezidenta Zemana, prešetrujú aj možné neposkytnutie pomoci

27.10.2021 (Webnoviny.sk) – Česká polícia začala preverovať okolie hospitalizovaného prezidenta Miloša Zemana pre možný trestný čin neposkytnutia pomoci. Národná centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) tiež prešetruje možné falšovanie prezidentovho podpisu na listine k zvolaniu prvého zasadnutia novej Poslaneckej snemovne.

Ako podľa serveru iROZHLAS.cz informujú magazín Respekt a portál Aktuálně.cz, polícia reaguje na niekoľko trestných oznámení.

Prezident do nemocnice nechcel ísť

Keďže prezidenta odviezli do nemocnice zo zámku v Lánoch, možné neposkytnutie pomoci prešetruje štátne zastupiteľstvo v Rakovníku. Tamojší štátny zástupca Lukáš Hossinger pre Respekt a Aktuálně.cz povedal, že časť podania v tejto súvislosti postúpili polícii na preverenie. Vzhľadom na neverejnosť trestného konania ďalšie informácie neposkytol.

Prezidenta hospitalizovali 10. októbra po jeho stretnutí s premiérom Andrejom Babišom po voľbách do Poslaneckej snemovne. Podľa iROZHLAS.cz, ktorý sa odvoláva na niekoľko zdrojov, Zeman najprv do nemocnice ísť nechcel, ale neskôr po prehováraní rodiny, lekárov a spolupracovníkov súhlasil.

Spomenuté vyšetrovanie falšovania podpisu prezidenta, ktoré majú na starosti kriminalisti z NCOZ, má podľa Respektu pod dohľadom Obvodné štátne zastupiteľstvo pre Prahu 6, a to konkrétne ako možné prisvojenie si právomoci úradu.

Trestných oznámení bolo viacero

Kancelár Pražského hradu Vratislav Mynář dovolil návštevu predsedu dolnej komory parlamentu Radka Vondráčka, počas ktorej Zeman podľa obidvoch podpísal zmienenú listinu.

Stalo sa to napriek tomu, že podľa správy Ústrednej vojenskej nemocnice zverejnenej predsedom Senátu Milošom Vystrčilom prezident nebol v stave vykonávať pracovné povinnosti. Mynář neskôr aj zverejnil video z nemocnice, ktoré má dokazovať podpis Zemana.

Polícia svojím konaním reaguje na niekoľko trestných oznámení súvisiacich s prezidentom za posledné tri týždne. Hovorca Mestského štátneho zastupiteľstva v Prahe Aleš Cimbala priblížil, že sa to týka aj oznámení, ktoré zverejnili na rôznych webstránkach a v ďalších médiách.

Viac k témam: Česká polícia, Trestné oznámenie, Vyšetrovanie
Zdroj: Webnoviny.sk – Česká polícia preveruje okolie prezidenta Zemana, prešetrujú aj možné neposkytnutie pomoci © SITA Všetky práva vyhradené.