SprávySvet

Morawiecki obhajuje stretnutie populistov vo Varšave, hľadá spojencov v boji proti centralizovanej Európe

6.12.2021 (Webnoviny.sk) – Poľský premiér Mateusz Morawiecki v pondelok obhajoval schôdzku európskych populistických lídrov, ktorá sa konala v sobotu vo Varšave, s tým, že jeho krajina hľadá spojencov v „centralizovanej Európe“. Stretnutie zorganizovala poľská vládnuca strana Právo a spravodlivosť (PiS).

Rany pod pás

Okrem jej predsedu Jaroslawa Kaczynského sa na ňom zúčastnili francúzska krajne pravicová líderka Marine Le Penová alebo predseda španielskej strany Vox Santiago Abascal.

Morawiecki na tlačovej konferencii s odkazom na početné spory medzi poľskou vládou a orgánmi EÚ uviedol, že s Poľskom sa zaobchádza nespravodlivo a dostáva „rany pod pás“.

Ako dodal, „hľadá spojencov v tomto boji proti federalizovanej a centralizovanej Európe“.

Nezhodnú sa vo všetkom

Morawiecki sa však dištancoval od vyjadrení Le Penovej, ktorá pre poľský denník Rzeczpospolita uviedla, že poľský sused Ukrajina patrí do ruskej sféry vplyvu.

To spochybňuje základné princípy poľskej zahraničnej politiky, v rámci ktorej Varšava podporuje snahu Kyjeva o vstup do EÚ.

„Nemusíme sa zhodnúť vo všetkom… v mnohých veciach sa môžeme rozchádzať, ako napríklad v tomto prípade,“ povedal Morawiecki a dodal, že všetci na Západe nemusia nutne rozumieť situácii vo východnej Európe.

V lete vydali vyhlásenie

Šestnásť európskych populistických strán vydalo v júli spoločné ideologické vyhlásenie, v ktorom namietalo proti súčasnému smerovaniu EÚ.

Medzi signatármi boli Kaczynského PiS, Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána, Le Penovej Národné zhromaždenie, rakúska Strana slobody a španielsky Vox.

Objavili sa správy, že strany pracujú na vytvorení skupiny v Európskom parlamente, čo poľskí predstavitelia minulý týždeň popreli.

Viac k témam: populisti
Zdroj: Webnoviny.sk – Morawiecki obhajuje stretnutie populistov vo Varšave, hľadá spojencov v boji proti centralizovanej Európe © SITA Všetky práva vyhradené.