SprávySvet

Zelení potvrdili vstup do novej nemeckej vlády, Olaf Scholz je už len krok od prevzatia funkcie kancelára

6.12.2021 (Webnoviny.sk) – Na ceste k naplneniu dohody o vytvorení novej nemeckej vlády v pondelok padla posledná prekážka.

Ekologická strana Zelení oznámila, že dohodu z minulého mesiaca o vytvorení trojčlennej koalície vo vnútrostraníckom hlasovaní schválilo 86 percent jej členov.

Ďalšie dve zúčastnené strany, Sociálnodemokratická strana Nemecka (SPD) a propodnikateľskí Slobodní demokrati (FDP) ju zdrvujúcimi väčšinami podporili na svojich víkendových zjazdoch.

Očakáva sa, že Olafa Scholza, ktorí v septembrových voľbách priviedol svoju SPD k tesnému víťazstvu nad stredopravým blokom odchádzajúcej kancelárky Angely Merkelovej, nemecký parlament v stredu po 16 rokoch zvolí za jej nástupcu.

Scholz potrebuje, aby ho v dolnej komore parlamentu podporilo najmenej 369 zákonodarcov. V 736-člennom Bundestagu má jeho rodiaca sa koaličná vláda pohodlnú väčšinu 416 kresiel.

Viac k témam: nemecká vláda, Nemecký kancelár, Parlamentné voľby v Nemecku
Zdroj: Webnoviny.sk – Zelení potvrdili vstup do novej nemeckej vlády, Olaf Scholz je už len krok od prevzatia funkcie kancelára © SITA Všetky práva vyhradené.