Zaujímavosti

Európske hlavné mesto kultúry 2026 spozná svojho víťaza. Ktoré slovenské mesto získa titul?

9.12.2021 (Webnoviny.sk) – V piatok 10. decembra bude známy slovenský víťaz súťaže Európske hlavné mesto kultúry (EHMK) 2026. O víťazstvo sa bude uchádzať osem slovenských miest, medzi nimi Banská Bystrica, Hlohovec, Martin, Nitra, Prešov, Trenčín, Trnava a Žilina. V tlačovej správe o tom informovalo Ministerstvo kultúry SR (MK SR).

V komisii sú aj dvaja Slováci

Medzinárodná hodnotiaca komisia v týchto dňoch navštívila všetky mestá, ktoré so svojimi projektmi postúpili do finále. Medzinárodná komisia EHMK 2026 má 16 členov, sú medzi nimi experti na oblasť kultúry a umenia z deviatich krajín Európy.

„Medzi nezávislými odborníkmi nominovanými európskymi inštitúciami je aj dvojica slovenských porotcov, Ján Sudzina a Jozef Kovalčík, ktorých menovalo MK SR po konzultácii s Európskou komisiou, spresňuje rezort kultúry.

Víťaz bude známy v popoludní

Koncom týždňa prebehnú na Dvorane MK SR vypočutia predstaviteľov jednotlivých miest v abecednom poradí, časť komisie bude na vypočutí prítomná fyzicky, časť sa pripojí online z dôvodu nepriaznivej pandemickej situácie.

„Po skončení vypočutí, v piatok 10. decembra o 16. hodine komisia oznámi mesto, ktoré odporučí MK SR ako nositeľa prestížneho titulu Európske hlavné mesto kultúry na rok 2026,“ uviedlo ministerstvo.

Európske hlavné mesto kultúry

EHMK je jedným z najuznávanejších projektov Európskej únie. Hostiteľom sa môžu stať mestá EÚ, kandidátske krajiny aj potenciálni kandidáti na členstvo v EÚ a členovia Európskeho združenia voľného obchodu, ktorí sú zapojení do programu Kreatívna Európa.

Viac k témam: Európske hlavné mesto kultúry
Zdroj: Webnoviny.sk – Európske hlavné mesto kultúry 2026 spozná svojho víťaza. Ktoré slovenské mesto získa titul? © SITA Všetky práva vyhradené.