Ekonomika

Prevádzkovatelia termálnych a umelých kúpalísk by privítali uvoľnenejšie opatrenia, chcú otvoriť aspoň pre zaočkovaných

9.12.2021 (Webnoviny.sk) – Slovenská asociácia akvaparkov, kúpalísk a plavární (SAAKP) žiada uvoľniť protipandemické opatrenia aj pre termálne a umelé kúpaliská. Chce, aby tieto zariadenia mohli fungovať aspoň pre zaočkovaných a tiež ľudí s prekonaním choroby COVID-19.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Ak je ich prevádzkovanie odopreté, organizácia dôrazne žiada vládu, aby čím skôr predstavila schémy kompenzácie nákladov na udržané pracovné miesta, fixných nákladov, ako aj výpadkov tržieb a ušlého zisku.

Tlak na prevádzky je obrovský

Ako organizácia informovala, taktiež žiada zjednodušenie a zrýchlenie samotného procesu udeľovania finančnej pomoci, pretože tlak na prevádzky v tomto odvetví je aj pre nárast nákladov na energie a tovary obrovský.

Ak sú v štátnej kase podľa SAAKP peniaze na veľkolepé rozdávanie hotovosti, tak by sa nemalo zabúdať ani na podporu firiem v cestovnom ruchu, ktoré podporujú ekonomiku a platia všetky dane a odvody.

Vianočný darček

Prevádzkovatelia akvaparkov, kúpalísk a plavární vyslovili nespokojnosť s tým, že predstavitelia vlády a ministerstvo zdravotníctva sa nezmienili o uvoľňovaní opatrení aj pre ich zariadenia. „Máme dojem, že prevádzky poskytujúce zdravý pohyb, budovanie imunity a regeneráciu sa dostali na okraj záujmu vlády napriek tomu ako dopomohli k rozvoju cestovného ruchu a zamestnanosti v regiónoch,“ upozornil viceprezident SAAKP Peter Kolenčík.

Zároveň sa opýtal, či ich zamestnanci dostanú ako vianočný darček možnosť pracovať a poskytovať služby klientom vyhľadávajúcim regeneráciu a uvoľnenie fyzického a psychického vypätia.

Domáci ruch je na bode mrazu

„Vláda počas leta hrdo a sebaisto avizovala, že je pripravená na tretiu vlnu pandémie. Nám sa ale zdá, že ešte aj teraz koná intuitívne, nesystematicky a robí závažné chyby. Aj vďaka tomu patríme medzi krajiny s najnižšou mierou zaočkovanosti a najdlhšie trvajúcimi obmedzeniami,“ uviedol prezident SAAKP Gabriel Somogyi.

Asociácii sa nepozdáva, že keď už máme jeden z najzložitejších systémov riadenia pandemickej situácie v Európe v podobe COVID automatu, prečo sa nepoužíva. Namiesto podpory domácej ekonomiky podľa nej Slováci podporujú ekonomiku susedných krajín a domáci cestovný ruch je na bode mrazu.

Viac k témam: COVID-19, Očkovanie proti koronavírusu na Slovensku
Zdroj: Webnoviny.sk – Prevádzkovatelia termálnych a umelých kúpalísk by privítali uvoľnenejšie opatrenia, chcú otvoriť aspoň pre zaočkovaných © SITA Všetky práva vyhradené.