SprávySvet

Maďarský ústavný súd neprijal podnet ministerky spravodlivosti napadajúci nadradenosť legislatívy EÚ

10.12.2021 (Webnoviny.sk) – Maďarský ústavný súd v piatok neprijal na rozhodovanie podnet, ktorý napadol nadradenosť legislatívy Európskej únie (EÚ) v prípade, ktorého súčasťou je zaobchádzanie krajiny s utečencami a uchádzačmi o azyl.

Ústavný súd k tomuto záveru dospel po tom, ako maďarská ministerka spravodlivosti Judit Vargová vlani v decembri napadla rozhodnutie Súdneho dvora Európskej únie (CJEU), podľa ktorého Maďarsko nerešpektovalo právo EÚ, keď migrantom, ktorí nelegálne vstúpili na územie krajiny zo Srbska, neumožnilo požiadať o azyl a zadržalo ich v „tranzitných zónach“ pri svojich južných hraniciach.

Maďarská ministerka spravodlivosti požiadala ústavný súd, aby rozhodol, že výrok CJEU žiadajúci, aby sa migrantom dala príležitosť požiadať o azyl, nie je v súlade s maďarskou ústavou. Maďarský ústavný súd však vo svojom piatkovom rozhodnutí zdôraznil, že výklad maďarskej ústavy „nemôže smerovať k preskúmaniu výroku CJEU“.

Maďarská vláda pod vedením premiéra Viktora Orbána je v otázke imigrácie často v konflikte s Európskou úniou. Orbán vykresľuje imigráciu ako civilizačnú hrozbu Európe a vedie kampaň, v ktorej sa označuje za obrancu národných záujmov voči neférovému diktátu zo strany Bruselu.

Viac k témam: Migranti, Ústavný súd
Zdroj: Webnoviny.sk – Maďarský ústavný súd neprijal podnet ministerky spravodlivosti napadajúci nadradenosť legislatívy EÚ © SITA Všetky práva vyhradené.