Ekonomika

Ste dôchodca a bývate v Česku? Sociálnej poisťovni už nebudete musieť predkladať potvrdenie o žití

10.12.2021 (Webnoviny.sk) – Poberateľom dôchodkov zo Slovenska žijúcim v Českej republike zanikne od začiatku budúceho roka povinnosť predkladať potvrdenia o žití.

Údaje o poberateľoch dôchodkových dávok si začína Sociálna poisťovňa vymieňať s Českou správou sociálneho zabezpečenia (ČSSZ) elektronicky. V tlačovej správe o tom informovala Sociálna poisťovňa.

Ukončilo sa pilotné testovanie

Seniori tak podľa poisťovne ušetria čas pri overovaní podpisu na potvrdení. Umožnila to vzájomná dohoda o elektronickej výmene údajov medzi oboma inštitúciami, ktoré v týchto dňoch úspešne ukončili pilotné testovanie projektu a od 1. januára 2022 začnú projekt realizovať.

O ukončení povinnosti predkladať doklad o žití bude Sociálna poisťovňa svojich poistencov v Českej republike adresne informovať.

Odbúranie byrokratickej povinnosti

Dôchodcovia, ktorí dostávajú dôchodok z Českej republiky na účet a majú bydlisko na Slovensku, budú potvrdenie o žití predkladať ČSSZ podľa českej legislatívy už len raz ročne. Doteraz tak robili každý štvrťrok alebo vždy pri žiadosti o výplatu dávky.

„Tento projekt odbúrava jednu z byrokratických povinností našich dôchodcov žijúcich v Českej republike. Povinnosť preukazovať žitie aspoň raz ročne sa pre nich končí,“ uviedol v tlačovej správe generálny riaditeľ Sociálnej poisťovne Juraj Káčer.

Sociálna poisťovňa v súčasnosti vypláca do Českej republiky viac ako 14-tisíc dôchodkových dávok. Česká strana tým dôchodcom, ktorí poberajú dôchodkové dávky z českého sociálneho systému a žijú na Slovensku, zasiela viac ako 36-tisíc dávok.

Viac k témam: Dôchodci, Dôchodky
Zdroj: Webnoviny.sk – Ste dôchodca a bývate v Česku? Sociálnej poisťovni už nebudete musieť predkladať potvrdenie o žití © SITA Všetky práva vyhradené.