Ekonomika

Slovensko chce podať prvú žiadosť o platbu z plánu obnovy, Európskej komisii musí reportovať plnenie 14 míľnikov

15.12.2021 (Webnoviny.sk) – Slovensko sa už zaradilo medzi prvé krajiny v Európskej únii, ktoré sú plne pripravené na realizáciu plánu obnovy a majú vyrokovanú a schválenú operačnú dohodu. Ako ďalej informoval tlačový odbor Úradu vlády SR, ide o zmluvu medzi Slovenskom a Európskou komisiou, ktorá je potrebná na to, aby sme si mohli žiadať o platby z fondu obnovy. Okrem Slovenska ju zatiaľ podpísalo Španielsko a Francúzsko. Prvú žiadosť o platbu plánuje Slovensko podať už v apríli 2022.

Operačná dohoda je podľa úradu vlády kľúčový dokument, ktorý je podmienkou k predloženiu prvej žiadosti o platbu v hodnote 458 miliónov eur. Detailne popisuje čiastkové kroky, ktoré povedú jednotlivé ministerstvá k splneniu záväzných míľnikov a cieľov. Teda kľúčových reforiem a investícií v pláne obnovy. Dokument zároveň upravuje spôsob, ako budeme vykazovať pokrok v plnení plánu.

Slovensko bude Európskej komisii reportovať plnenie míľnikov a cieľov dvakrát ročne. Prvú žiadosť o platbu Slovensko podá už v druhom štvrťroku budúceho roka. Na to, aby túto žiadosť mohli podať, je potrebné Európskej komisii vykázať uspokojivé plnenie všetkých vopred naplánovaných míľnikov a cieľov. V prvej žiadosti ide spolu o 14 míľnikov.

Viac k témam: Plán obnovy
Zdroj: Webnoviny.sk – Slovensko chce podať prvú žiadosť o platbu z plánu obnovy, Európskej komisii musí reportovať plnenie 14 míľnikov © SITA Všetky práva vyhradené.