SlovenskoSprávy

Rumunský minister odstúpil po správach o plagiátorstve, v jeho životopise našli nepravdivé vyhlásenia

16.12.2021 (Webnoviny.sk) – Rumunský minister pre inovácie a digitalizáciu Florin Roman v stredu odstúpil z funkcie po tom, ako tamojší novinári natrafili na značné nezrovnalosti v jeho životopise a dôkazy o plagiátorstve na akademickej úrovni.

Novinári nedokázali nájsť akademickú prácu

Roman pôsobil v novej rumunskej vláde iba necelý mesiac. Odišiel po správach novín Libertatea, ktoré spochybnili jeho údajné vzdelanie. Po abdikácii povedal, že nechce, aby sa toto podozrenie dotklo premiéra Nicolaeho Ciucu.

Novinári z Libertatea obvinili Romana z plagiátorstva v časti jeho diplomovej práce a povedali, že nedokázali nájsť akademickú prácu z roku 2006, ktorú politik uviedol vo svojom životopise. Noviny tiež informovali, že Roman uviedol v životopise zavádzajúce alebo nepravdivé vyhlásenia o tom, ktorú univerzitu navštevoval.

Viacero obvinených politikov

V ostatných rokoch obvinili z plagiátorstva niekoľko významných rumunských politikov vrátane niekdajších premiérov. Dacian Ciolos, ktorý v rokoch 2015 až 2017 pôsobil ako predseda vlády v úradníckom kabinete, označil Romanovu rezignáciu za „nevyhnutný krok“.

Rumunsko, členská krajina EÚ s približne 19 miliónmi obyvateľov, sa v Indexe vnímania korupcie Transparency International za rok 2020 umiestnilo na 69. mieste zo 180 štátov.

Viac k témam: Odstúpenie ministra, Plagiátorstvo
Zdroj: Webnoviny.sk – Rumunský minister odstúpil po správach o plagiátorstve, v jeho životopise našli nepravdivé vyhlásenia © SITA Všetky práva vyhradené.