SprávySvet

Veľká Británia má novú brexitovú vyjednávačku, Trussová nahradí vo funkcii Frosta

20.12.2021 (Webnoviny.sk) – Britský premiér Boris Johnson v nedeľu oznámil menovanie britskej ministerky zahraničia Liz Truss za novú hlavnú vyjednávačku s Európskou úniou (EÚ) po brexite. Stalo sa tak po tom, čo doterajší minister pre brexit David Frost odstúpil z vlády.

Truss bude mať ministerskú zodpovednosť s EÚ a bude viesť rokovania s cieľom vyriešiť problémy vyplývajúce z ustanovení dohody o brexite, ktorá sa týka obchodu so Severným Írskom, uviedol vo vyhlásení úrad premiéra.

Rezignácia po turbulentnom týždni

Frost rezignoval po turbulentnom týždni vo vládnej Konzervatívnej strane. Vo svojom rezignačnom liste vyjadril obavy o smerovaní vlády.

„Dúfam, že sa čo najrýchlejšie posunieme tam, kam sa potrebujeme dostať: mierne regulované, nízke dane, podnikateľské hospodárstvo na vrchole modernej vedy a ekonomických zmien,“ uviedol politik.

Tiež vyjadril rastúce rozčarovanie nad politikou konzervatívnej vlády v oblasti zdaňovania a pandémie ochorenia COVID-19.

Prekážali mu opatrenia proti COVID-19

Noviny Mail on Sunday, ktoré v nedeľu ako prvé informovali o ministrovej rezignácii, uviedli že Frostovo rozhodnutie podnietilo minulotýždňové zavedenie nových pandemických obmedzení.

K nim patrí aj požiadavka, aby sa ľudia pri vstupe do nočných klubov a iných preľudnených miest preukázali potvrdením o očkovaní alebo negatívnym výsledkom testu na koronavírus.

Viac k témam: Brexit, Lex brexit, Odstúpenie z funkcie, Pandemické opatrenia
Zdroj: Webnoviny.sk – Veľká Británia má novú brexitovú vyjednávačku, Trussová nahradí vo funkcii Frosta © SITA Všetky práva vyhradené.