SprávySvet

Gruzínsky minister obrany prejavil záujem o slovenské húfnice Zuzana 2, Naď dostáva dobré referencie

21.12.2021 (Webnoviny.sk) – Gruzínsky minister obrany Juansher Burchuladz prejavil záujem o slovenské húfnice Zuzana 2. Potvrdil to minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) v pondelok 20. decembra pri návšteve slovenského kontingentu pôsobiaceho v Lotyšsku. Ozbrojené sily SR (OS SR) tu pôsobia v rámci operácie Predsunutá prítomnosť v Lotyšsku (eFP).

Celkovo je v Lotyšsku nasadených 135 slovenských vojakov. Slovensko na misiu vyslalo pred dvoma týždňami aj prvých deväť nových húfnic Zuzana 2.

„Máme na ne veľmi dobré reakcie od našich spojencov aj tu na základni, ale aj od iných krajín. Minulý týždeň bol u mňa gruzínsky minister obrany, ktorý si všimol aj spomínaný presun. Mal zároveň veľmi dobré referencie na ich používanie v Lotyšsku, preto prejavil záujem o túto techniku,“ dodal Naď s tým, že pôsobenie Slovenska v operácii eFP má geopolitický, vojenský, ale aj ekonomický význam.

Slovenská republika pôsobí v operácii Predsunutá prítomnosť v Lotyšsku od 1. júna 2018. Momentálne sa tam nachádza 11 príslušníkov OS SR v prvku velenia, v delostreleckej batérii 89 príslušníkov OS SR a 23 príslušníkov v jednotlivých podporných prvkoch OS SR. Spolu tak pôsobí v Lotyšsku 135 slovenských profesionálnych vojakov, ktorí tam spolupracujú s ozbrojenými silami Kanady, Albánska, Českej republiky, Slovinska, Talianska, Španielska a Poľska.

Viac k témam: Húfnice Zuzana 2
Zdroj: Webnoviny.sk – Gruzínsky minister obrany prejavil záujem o slovenské húfnice Zuzana 2, Naď dostáva dobré referencie © SITA Všetky práva vyhradené.