Ekonomika

Ľudí bez práce ubudlo až v 70 okresoch, s najväčšou nezamestnanosťou sa borí Rimavská Sobota

21.12.2021 (Webnoviny.sk) – Okres Rimavská Sobota zotrval aj v novembri tohto roka na prvom mieste v miere evidovanej nezamestnanosti. V tomto okrese totiž bola najvyššia miera evidovanej nezamestnanosti spomedzi všetkých okresov na Slovensku, keď dosiahla 19,57 percenta. Medzimesačne pritom symbolicky klesla o 0,02 percentuálneho bodu.

Druhú najvyššiu mieru evidovanej nezamestnanosti mal minulý mesiac okres Revúca, a to 18,40 percenta. Oproti októbru išlo o pokles o 0,21 percentuálneho bodu. Do trojice okresov s najvyššou nezamestnanosťou sa zaradil okres Kežmarok. V tomto okrese sa miera evidovanej nezamestnanosti znížila o 0,20 percentuálneho bodu na 17,30 percenta.

Nad úrovňou 15 percent bola miera nezamestnanosti aj v okrese Vranov nad Topľou, keď dosiahla 15,18 percenta. Vyplýva to z údajov Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Najmenej nezamestnaných mala Nitra

Miera evidovanej nezamestnanosti v minulom mesiaci klesla v 70 okresoch, vzrástla len v deviatich okresoch. Nezamestnanosť pritom najviac medzimesačne stúpla v okresoch Brezno, Banská Štiavnica a Poltár. Najviac sa nezamestnanosť oproti októbru znížila v okrese Medzilaborce, a to o 0,64 percentuálneho bodu.

Najnižšia miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku bola na konci minulého mesiaca v okrese Nitra. Z celkového počtu ekonomicky aktívnych osôb bolo v tomto okrese 3,07 percenta disponibilných nezamestnaných, ktorí mohli okamžite nastúpiť do práce.

Nasledovali okresy Hlohovec, Ilava, Trenčín a Piešťany. V okrese Hlohovec miera evidovanej nezamestnanosti minulý mesiac dosiahla 3,10 percenta, v okrese Ilava 3,11 percenta, v okrese Trenčín 3,17 percenta a v okrese Piešťany 3,25 percenta. Menej ako štvorpercentnú mieru evidovanej nezamestnanosti vykázalo 14 okresov.

O tisíce nezamestnaných menej

Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku v novembri medzimesačne klesla o 0,15 percentuálneho bodu na 6,64 percenta. Počet disponibilných uchádzačov o zamestnanie pripravených ihneď nastúpiť do práce dosiahol 179 578 osôb. V porovnaní s októbrom ide o pokles o 4 043 nezamestnaných, medziročne je to menej o 22 370 uchádzačov o prácu.

Celkový počet evidovaných uchádzačov o prácu predstavoval 198 327 osôb. V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom ide o pokles o 4 292 osôb, medziročne to bolo menej o 24 649 osôb. Celková miera nezamestnanosti sa medzimesačne znížila o 0,16 percentuálneho bodu na 7,33 percenta.

Viac k témam: Miera nezamestnanosti, Nezamestnanosť
Zdroj: Webnoviny.sk – Ľudí bez práce ubudlo až v 70 okresoch, s najväčšou nezamestnanosťou sa borí Rimavská Sobota © SITA Všetky práva vyhradené.