Ekonomika

Domácnosti v Európskej únii mali pre pandémiu vyššie výdavky na bývanie, menej platili za dopravu či kultúru

27.12.2021 (Webnoviny.sk) – Náklady domácností v Európskej únii na bývanie vrátane dodávok vody, elektriny, plynu a ďalších palív v minulom roku tvorili viac ako štvrtinu ich výdavkov, a to 25,7 percenta. Oproti roku 2019 sa výdavky európskych domácností na bývanie zvýšili o 2,2 percentuálneho bodu (pb). Informoval o tom v pondelok štatistický úrad Európskej únie Eurostat.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Náklady na potraviny a nealkoholické nápoje vlani tvorili 14,8 percenta výdavkov, čo bol medziročný rast o 1,8 pb. Zvýšili sa aj náklady domácností na nábytok a ďalšie zariadenie domácností, a to o 0,5 pb, a tvorili šesť percent celkových výdavkov. Rast týchto výdavkov bol výsledkom lockdownov a obmedzenia mobility v súvislosti s pandémiou ochorenia COVID-19.

Protipandemické reštrikcie vlani zreteľne ovplyvnili aj výdavky domácností na ďalšie položky. Najviac sa to prejavilo na nákladoch na reštaurácie a hotely, ktoré klesli o 2,7 pb a tvorili šesť percent celkových výdavkov. Podiel výdavkov na dopravu klesol o 1,5 pb na 11,6 percenta a podiel výdavkov na rekreáciu a kultúru sa znížil o 0,9 pb na 7,8 percenta celkových výdavkov domácností.

Viac k témam: COVID-19, Domácnosti, Ekonomické dopady koronavírusu, Náklady na bývanie
Zdroj: Webnoviny.sk – Domácnosti v Európskej únii mali pre pandémiu vyššie výdavky na bývanie, menej platili za dopravu či kultúru © SITA Všetky práva vyhradené.