SprávySvet

Kim Čong-un vedie Severnú Kóreu už 10 rokov, kľúčová konferencia má smerovať do „fázy víťazstva“

28.12.2021 (Webnoviny.sk) – Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR) v pondelok otvorila kľúčovú politickú konferenciu. Na nej by mali zhodnotiť minulé projekty a prediskutovať novú politiku uprostred pandémie koronavírusu a diplomatickej patovej situácie vo vzťahu so Spojenými štátmi.

Nové obdobie socialistickej výstavby

Štátna Kórejská ústredná tlačová agentúra (KCNA) v utorok uviedla, že vodca Kim Čong-un predsedal plenárnej schôdzi Ústredného výboru vládnej Kórejskej strany práce. Správa neobsahovala žiadne Kimove poznámky. Na zasadnutí schválili bližšie nešpecifikované body programu a začali o nich rokovať.

V správe sa uvádza, že na stretnutí sa rozhodne o ďalšej stratégii a politike, aby sa mohlo začať „nové obdobie socialistickej výstavby“ smerujúce do „fázy víťazstva“.

Pandémia a sankcie ničia ekonomiku

Kim už skôr využil plenárne stretnutia na to, aby oznámil svoje postoje k vzťahom so Spojenými štátmi a Kórejskou republikou, či k jadrovému programu svojej krajiny. Nie je známe, ako dlho bude trvať tohtotýždňové stretnutie. V roku 2019 sa plenárne zasadnutie konalo štyri dni.

Stretnutie sa koná v čase, keď Kim oslavuje 10 rokov vo funkcii lídra KĽDR. V krajine vládne od decembra 2011, keď prebral „žezlo“ od svojho zosnulého otca Kim Čong-ila. Ekonomiku KĽDR ničí pandémia koronavírusu, sankcie zahraničia a zlé hospodárenie, ale iba málo odborníkov si dovolí spochybňovať jeho moc.

Viac k témam: KĽDR Kórejská ľudovodemokratická republika, Konferencia
Zdroj: Webnoviny.sk – Kim Čong-un vedie Severnú Kóreu už 10 rokov, kľúčová konferencia má smerovať do „fázy víťazstva“ © SITA Všetky práva vyhradené.