SlovenskoSprávy

Prepojením ulíc v centre Prešova vytvorili malé námestie za viac ako 168-tisíc eur

28.12.2021 (Webnoviny.sk) – Mesto Prešov prepojilo ulice Biskupa Gojdiča a Jarkovú novým námestím. Zrekonštruovaná komunikácia bude slúžiť predovšetkým chodcom a cyklistom. Prepojenie ulíc zrealizovala firma Unistav, s.r.o., Prešov za viac ako 168-tisíc eur s DPH.

Komplexná rekonštrukcia

Ako informoval hovorca mesta Prešov Vladimír Tomek, po komplexnej rekonštrukcii Jarkovej ulice mesto Prešov zrealizovalo aj obnovu priľahlého priestoru, ktorý prepája Jarkovú ulicu a OC Novum.

Pôvodná komunikácia prešla úpravou konštrukcie vozovky a chodníkov, vrátane odvodnenia, v súlade s požiadavkami a kritériami pre priestor situovaný v mestskej pamiatkovej rezervácii mesta Prešov,“ uviedol Tomek.

Malé námestie

Medzi ulicami Biskupa Gojdiča a Jarkovou tak vzniklo malé námestie s rozlohou približne 600 metrov štvorcových so zjednoteným usporiadaním priestoru a bezbariérovým riešením spevnených plôch, ktoré plynule nadväzujú na chodníkové časti Jarkovej ulice.

Povrch zrekonštruovanej komunikácie tvorí porfýrová dlažba a pôvodná štiepaná žulová kocka z Jarkovej ulice. Funkčné plochy sú riešené jednotne s plochami pri OC Novum,“ doplnil hovorca.

Pohyb chodcov a cyklistov

Zrekonštruovaná komunikácia bude slúžiť predovšetkým pre pohyb chodcov a cyklistov, s možnosťou prístupu záchranných vozidiel, vozidiel údržby a občasného zásobovania.

Súčasťou námestia sú aj tri nové lavičky, tri stojany na bicykle a odpadkové koše. Na verejnom osvetlení pribudla nová otočná kamera, ktorá je súčasťou kamerového systému mesta Prešov. Vysadili tu aj tri stromy, pričom výsadbové jamy sú vybavené zavlažovacím a prevzdušňovacím systémom.

Viac k témam: Námestie, Pešia zóna, Rekonštrukcia
Zdroj: Webnoviny.sk – Prepojením ulíc v centre Prešova vytvorili malé námestie za viac ako 168-tisíc eur © SITA Všetky práva vyhradené.