SprávySvet

USA vyšlú posily do východnej Európy, Bidenova administratíva vyberá konkrétne vojenské jednotky

24.1.2022 (Webnoviny.sk) –
Administratíva amerického prezidenta Joea Bidena je vo finálnom štádiu identifikácie konkrétnych vojenských jednotiek, ktoré chce poslať do východnej Európy, a spisovania vojenských rozkazov v snahe odradiť Rusko, ktoré pri Ukrajine zhromaždilo desaťtisíce vojakov.
Informuje o tom na svojej webstránke televízia CNN s odvolaním sa na viaceré zdroje z oblasti obrany a ďalších amerických predstaviteľov.

Konečné rozhodnutie ešte nepadlo

Zatiaľ nepadlo žiadne konečné rozhodnutie, no podľa popredného predstaviteľa Biden v sobotu v sídle Camp David diskutoval s vrchnými predstaviteľmi armády o posilnení počtu amerických vojakov v Pobaltí a východnej Európe.
Cieľom vyslania posíl do východnej Európy by bolo odstrašenie a upokojenie spojencov Spojených štátov.

Jednou z možností, ktorú zvažuje Bidenova administratíva, je presun tisíc až päťtisíc vojakov, aby podporili východoeurópskych a pobaltských spojencov a boli zároveň k dispozícii, aby v prípade potreby pomohli dostať amerických občanov preč, povedal nemenovaný predstaviteľ z oblasti obrany.
Potenciálne nasadenie vojakov prichádza v čase obáv z možnej ruskej invázie na Ukrajinu.

Rodiny diplomatov poslali domov

Americký rezort zahraničia v nedeľu znížil z preventívnych dôvodov počet zamestnancov amerického veľvyslanectva v Kyjeve a poslal domov aj rodiny diplomatov.
V čase zvýšeného napätia aj Organizácia Severoatlantickej zmluvy (NATO) dáva do pohotovosti ďalšie sily a na východ posiela ďalšie lode a bojové lietadlá.

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg sa v pondelok vyjadril, že organizácia „podnikne všetky potrebné kroky na ochranu a obranu všetkých spojencov“.
USA a ich spojenci sa naďalej snažia situáciu s Ruskom riešiť diplomaticky, ale ostatné rokovania nepriniesli žiadny prelom.

Požiadavky Ruska sú neprijateľné

Moskva chce záruky, že sa NATO nerozšíri o Ukrajinu a stiahne svoje sily z východnej Európy. Západ tieto požiadavky opakovane odmieta ako neprijateľné.
Americký minister zahraničia Antony Blinken minulý týždeň po rokovaniach s ruským rezortným kolegom Sergejom Lavrovom uviedol, že USA na ruské požiadavky odpovedia písomne.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt, Východná Ukrajina
Zdroj: Webnoviny.sk – USA vyšlú posily do východnej Európy, Bidenova administratíva vyberá konkrétne vojenské jednotky © SITA Všetky práva vyhradené.