SlovenskoSprávy

Blaha burcuje ľudí k nenávisti a zneužíva slobodu prejavu, vedci zo SAV ho vyzvali na odchod z akadémie

22.2.2022 (Webnoviny.sk) – Štatutárni zástupcovia ústavov a centier Slovenskej akadémie vied (SAV) vyzývajú poslanca Národnej rady SR Ľuboša Blahu (Smer-SD), aby okamžite ukončil svoje pôsobenie v akadémii.

Blaha podľa nich opakovane a hrubo nerešpektuje etické štandardy vedca a zneužíva slobodu prejavu. Tlačovú správu poskytla hovorkyňa SAV Katarína Gáliková.

Burcovanie k nenávisti

„Slovenská akadémia vied verná svojmu humanitnému poslaniu je znepokojená nárastom netolerancie a agresivity v našej spoločnosti, javom, ktorý sa spočiatku rodí v znevažujúcich slovách a cez podnecovanie k nenávisti prerastá až k reálnym fyzickým atakom. Predstavitelia SAV sa od takýchto prejavov dištancujú a dôrazne ich odsudzujú, a to aj v prípadoch, ak sa takéhoto konania dopúšťajú v rámci svojich mimopracovných aktivít jej zamestnanci,“ vysvetlila Gáliková.

Blahu Slovenská akadémia vied opakovane upozornila na jeho nevhodné správanie, no bez akejkoľvek sebareflexie dotyčného.

Blaha degraduje politickú diskusiu

Štatutárni zástupcovia tak plne stoja za vyjadreniami Etickej komisie SAV, ktorá okrem iného k jeho správaniu konštatovala, že postavenie vedca sa viaže na istú zodpovednosť.

„Tejto zodpovednosti sa nemožno zbaviť ani pri paralelnom výkone inej funkcie či iného povolania. Člen akademickej obce musí primerane zachovávať isté štandardy správania aj v prípade výkonu neakademickej funkcie. Vo všeobecnosti možno legitímne očakávať, že vedec bude politickú diskusiu kultivovať, nie degradovať,“ uviedla Etická komisia SAV.

Viac k témam: politická kultúra, Šírenie nenávisti, Sloboda prejavu
Zdroj: Webnoviny.sk – Blaha burcuje ľudí k nenávisti a zneužíva slobodu prejavu, vedci zo SAV ho vyzvali na odchod z akadémie © SITA Všetky práva vyhradené.