SlovenskoSprávy

Víťazstvo Ruska vo vojne na Ukrajine chcú najmä voliči Republiky, odpoveď „je mi to jedno“ bola najmä medzi mladšími

6.10.2022 (Webnoviny.sk) – Víťazstvo Ukrajiny vo vojne s Ruskom si želá takmer polovica Slovákov (47 percent). Približne pätina obyvateľov Slovenska (19 percent) by chcela víťazstvo Ruska a približne tretina nemá názor či nechcela odpovedať.

Vyplynulo to z prieskumu, ktorý uskutočnila organizácia Globsec v spolupráci s agentúrou Focus v období 21. – 27. 9. na reprezentatívnej vzorke 1009 respondentov nad 18 rokov.

Odpoveď „je mi to jedno“

Prieskum meral preferencie k víťazstvu Ruska alebo Ukrajiny v prebiehajúcej vojne a podľa Dominiky Hajdu, politickej riaditeľky Centra pre demokraciu a odolnosť, respondentom bola položená otázka „Ako by ste chceli, aby sa vojna na Ukrajine skončila?“.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Väčšiu mieru apatie pozorovali najmä medzi mladšími generáciami. Odpoveď „je mi to jedno“ dalo 33 percent respondentov vo veku 18-34 rokov, 23 percent respondentov vo veku 35-54 rokov a 19 percent respondentov starších ako 55 rokov.

Kto sa prikláňa k víťazstvu Ruska?

V rámci volebných preferencií sa k víťazstvu Ruska prikláňajú voliči hnutia Republika (55 percent), silnejšia inklinácia k Rusku bola meraná aj medzi voličmi strany Smer-SD (36 percent), medzi ktorými zaznamenali aj väčšiu mieru apatie (34 percent odpovedalo „je mi to jedno“).

Z voličov ostatných strán sa väčšina priklonila k víťazstvu Ukrajiny. Výrazný posun preferencií bolo možné podľa Hajdu pozorovať s pridaním možnosti „Dohodou bojujúcich strán“. V tomto prípade si väčšina respondentov (60 percent) vybrala dohodu.

Aj pri takýchto možnostiach si však dvakrát viac respondentov vybralo víťazstvo Ukrajiny (27 percent) ako Ruska (10 percent).

Viac k témam: Prieskum, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk – Víťazstvo Ruska vo vojne na Ukrajine chcú najmä voliči Republiky, odpoveď „je mi to jedno“ bola najmä medzi mladšími © SITA Všetky práva vyhradené.