SlovenskoSprávy

Varovné sirény sa opäť rozozvučia už v piatok, od marca bola hlasná skúška pozastavená

7.12.2022 (Webnoviny.sk) – V piatok 9. decembra sa o 12:00 vykoná preskúšanie varovnej siete sirén na území Slovenska hlasitým dvojminútovým stálym tónom. V tlačovej správe na to upozornilo Ministerstvo vnútra SR (MV SR)

„Skúška sirén sa vykonáva pravidelne každý druhý piatok v mesiaci hlasitou alebo tichou skúškou. S prihliadnutím na mimoriadnu situáciu pre vojnu na Ukrajine bolo od marca 2022 vykonávanie hlasitej skúšky sirén pozastavené a realizované boli iba tiché skúšky na elektronických sirénach,“ uviedlo MV SR.

Dôvodom hlasitého preskúšania sirén je výstavba nových sirén v rámci projektu MV SR s názvom Budovanie systému včasného varovania, ktorý podporila Európska únia cez operačný program Kvalita životného prostredia. Sirény, ktoré pôjdu do užívania, je nutné najskôr vyskúšať formou hlasitej skúšky. Touto skúškou na všetkých sirénach sa zabezpečí komplexné preskúšanie varovného systému.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt, skúšanie sirén
Zdroj: Webnoviny.sk – Varovné sirény sa opäť rozozvučia už v piatok, od marca bola hlasná skúška pozastavená © SITA Všetky práva vyhradené.