SlovenskoSprávy

Sudca Sobolovský ospravedlnil prieťahy v kauze Kočnerových zmeniek rôznymi dôvodmi, spomenul aj vyhorenie

15.12.2022 (Webnoviny.sk) – Na pôde Najvyššieho správneho súdu SR vo štvrtok pokračuje disciplinárne pojednávanie s bratislavským sudcom Michalom Sobolovským stíhaným pre viaceré prieťahy v konaní. Sudca Okresného súdu Bratislava V pôvodne čelil spolu piatim disciplinárnym návrhom.

V jednej z vecí súd už rozhodol 18. októbra, keď Michalovi Sobolovskému uložil disciplinárnu sankciu v podobe zníženia platu o 20 percent na dobu troch mesiacov za spolu 20 skutkov, v rámci ktorých nevypracoval načas rozsudok. Podľa návrhu predsedníčky Okresného súdu Bratislava V by však mal byť zbavený funkcie sudcu.

Zdravotné problémy a vyhorenie

Ako vo štvrtok disciplinárne obvinený uviedol pred súdom, dôvodov na nevypracovanie viacerých rozsudkov v zákonnej lehote bolo viacero. Spomínal napríklad zdravotné problémy alebo vyhorenie a taktiež skutočnosť, že mal na starosti viac ako 1000 spisov.

Tiež tvrdil, že po tom, čo zastavil konanie v jedom zo sporov o vyplatenie miliónových televíznych zmeniek, ktoré požadoval Marian Kočner, sa ho snažili zo súdu „vytlačiť“.

Pozastavený výkon funkcie

Momentálne má Michal S. dočasne pozastavený výkon funkcie sudcu. Zároveň podľa vlastných slov čelil aj trestným oznámeniam zo strany vedenia súdu.

Sudcovská rada Okresného súdu Bratislava V žiadala ešte začiatkom roka 2020 vtedajšieho ministra spravodlivosti Gábora Gála, aby konal v prípade sudcu Sobolovského. Konkrétne od ministra požadovali, aby v prípade sudcu podal návrh na dočasné pozastavenie jeho funkcie. Návrhu nakoniec v júni 2020 vyhovel disciplinárny senát Súdnej rady SR.

Prezývka „Slimák“

Sudca 30. januára 2020 verejne vystúpil v súvislosti s prípadom zmeniek televízie Markíza a žiadal odchod vedenia Okresného súdu Bratislava V. Podľa neho totiž niekto zo súdu vyniesol informáciu Marianovi Kočnerovi o tom, že pre originál zmeniek si príde polícia. Ešte pred vyšetrovateľmi ich však zo súdu vyzdvihol advokát Kočnera Andrej Šabík. Sobolovský tiež kritizoval spôsob prerozdeľovania spisov na súde.

Rada okresného súdu argumentovala pri návrhu na dočasné pozastavenie výkonu funkcie Sobolovskému prieťahmi v rozhodovaní či komunikáciou Kočnera cez aplikáciu Threema. Sudcu Sobolovského v nej pritom spomínali pod označením „Slimák“, nie však v súvislosti s ovplyvňovaním rozhodovania.

Sobolovský je sudcom Okresného súdu Bratislava V a pojednával civilný spor o zmenkách televízie Markíza medzi spoločnosťou Správa a inkaso zmeniek Mariana Kočnera, Pavlom Ruskom a spoločnosťou Markíza Slovakia. Vo veci však nerozhodol, kým sa nezačalo viesť trestné konanie.

Viac k témam: disciplinárne pojednávanie, Kočner komunikácia Threema, Pozastavenie výkonu funkcie, Súd zmenky Markízy (M. Kočner P. Rusko), Sudca, Súdy
Zdroj: Webnoviny.sk – Sudca Sobolovský ospravedlnil prieťahy v kauze Kočnerových zmeniek rôznymi dôvodmi, spomenul aj vyhorenie © SITA Všetky práva vyhradené.