SlovenskoSprávy

Nesmie sa len mlčky prizerať, keď novinári odhaľujúci korupciu čelia hrozbám, tvrdí minister Káčer

21.2.2023 (SITA.sk) – Nesmieme sa len mlčky prizerať, keď novinárky a novinári odhaľujúci korupciu a prešľapy mocných čelia nenávisti, hrozbám či spochybňovaniu ich integrity. Bez silných, slobodných a nezávislých médií, ktoré pátrajú po pravde, demokracia nemôže prežiť.

Uviedol to poverený minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Rastislav Káčer, ktorý si pripomenul pamiatku zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Námestia volajúce po zmene

Káčer uviedol, že Ján a Martina chceli žiť v slušnom a spravodlivom štáte, ktorý nezneužíva svoju moc a dbá na dodržiavanie pravidiel.

Zomreli však rukami tých, ktorí si takéto hodnoty nielenže nectia, ale ešte ich aj vedome ničia a dokonca vraždia nositeľov takýchto cností. Odpoveďou boli plné námestia volajúce po zmene, návrate slušnosti a spravodlivosti,“ uviedol šéf diplomacie.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Piate výročie vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej (fotografie)

Pamiatku Jána a Martiny si uctil aj europoslanec Ivan Štefanec (KDH), ktorému sa podarilo zaradiť portrét Jána Kuciaka od slovenskej výtvarníčky Veroniky Rónaiovej medzi oficiálne dary Európskeho parlamentu, ktoré v ňom budú následne vystavované.

Obraz s podobizňou Kuciaka

Obraz s podobizňou Jána Kuciaka bude pripomínať všetkým europoslancom a aj návštevníkom europarlamentu dve chladnokrvné vraždy mladých snúbencov, ktoré sa stali zrkadlom a symbolom doby, ktorá sa viac nesmie zopakovať v žiadnej krajine Európskej únie,“ povedal Štefanec s tým, že sa nesmie zabúdať na to, čo vražde novinára a jeho snúbenice predchádzalo.

Predchádzali jej dlhoročné slovné útoky najvyššie postavených politikov na novinársku obec, ktorá si len poriadne robila svoju prácu. Vládni predstavitelia ich označovali za zahraničných zapredaných zradcov a vtedajší minister vnútra Kaliňák zľahčoval Kočnerove vyhrážky na Jána Kuciaka. Vtedajší úradujúci premiér Róbert Fico nazval novinárov „špinavými protislovenskými prostitútkami“,“ zdôraznil Štefanec a doplnil, že k vládnym činiteľom mali na strane druhej otvorené dvere ľudia prepojení na mafiu.

Aj preto sa téma slobody médií a bezpečnosti novinárov stala jednou z priorít ľudskoprávnej agendy slovenskej diplomacie,“ uzavrel Štefanec.

Viac k témam: europoslanec, Korupcia, Médiá, Minister zahraničných vecí, Vražda Jána Kuciaka
Zdroj: SITA.sk – Nesmie sa len mlčky prizerať, keď novinári odhaľujúci korupciu čelia hrozbám, tvrdí minister Káčer © SITA Všetky práva vyhradené.