SlovenskoSprávy

Obvineniu z týrania zvierat v karanténnej stanici čelí jej štatutárka zo Starej Ľubovne

22.2.2023 (SITA.sk) – Obvineniu z prečinu týrania zvierat v karanténnej stanici v okrese Stará Ľubovňa čelí 34-ročná žena zo Starej Ľubovne. Podľa polície ako štatutárny zástupca a predsedníčka občianskeho združenia prevádzkujúceho stanicu nezabezpečila dostatočnú veterinárnu starostlivosť viacerým psom, ktorých mala v starostlivosti. Informovala o tom polícia na sociálnej sieti.

Nedostatočná starostlivosť

„Obvinená najmenej od roku 2020 nezabezpečila dostatočné poskytovanie riadnej stravy a vody a ani nezabezpečila dostatočnú veterinárnu starostlivosť najmenej trom psom umiestneným v karanténnej stanici, pričom u týchto zvierat došlo k závažným následkom na ich zdraví až k smrti,“ napísala polícia.

Polícia v tejto súvislosti upozorňuje, že akékoľvek bezdôvodné konanie smerujúce k zraneniu alebo usmrteniu zvieraťa je protiprávnym konaním v zmysle zákona o veterinárnej starostlivosti.

Jedná sa o trestný čin?

„V prípade, že osoba týra zviera, hoci bola za obdobný čin v predchádzajúcich dvanástich mesiacoch postihnutá alebo v predchádzajúcich dvadsiatich štyroch mesiacoch odsúdená, alebo týra zviera zvlášť krutým a surovým spôsobom, či zviera utýra, je takéto konanie považované za trestný čin,“ opísali policajti.

V takom prípade hrozí trest odňatia slobody na šesť mesiacov až tri roky. Odňatie slobody na jeden rok až päť rokov hrozí páchateľovi, ak spácha spomínaný čin na viacerých zvieratách, verejne alebo na mieste prístupnom verejnosti či na zvierati osobitne chránenom zákonom.

Viac k témam: Týranie zvierat
Zdroj: SITA.sk – Obvineniu z týrania zvierat v karanténnej stanici čelí jej štatutárka zo Starej Ľubovne © SITA Všetky práva vyhradené.