SlovenskoSprávy

Najvyšší súd znížil členovi skupiny piťovci trest v prípade starej vraždy, odpyká si 16 rokov

22.3.2023 (SITA.sk) –
aktualizované 22. marca, 15:15

Trest 16 rokov väzenia si nakoniec odpyká člen zločineckej skupiny piťovcov Karol Patasy ml. Ako informuje na sociálnej sieti Úrad špeciálnej prokuratúry, obžalovaný bol Najvyšším súdom SR uznaný za vinného pre členstvo v zločineckej skupine, pokus o vraždu z roku 2004, ktorého sa dopustil ako člen skupiny, vraždu v Boston pube v bratislavskej Petržalke z roku 2004 a ďalší skutok súvisiaci so skupinou.

Vražda v Boston pube

Rovnako boli podľa prokuratúry právoplatne odsúdení aj advokát Ladislav Jonáš a ďalší obžalovaní Miroslav Kobza a Boris Vanko, a to za krivé výpovede v súvislosti s vraždou v Boston pube, kde kryli pravého páchateľa.

Jonáš a Kobza konkrétne dostali podmienečné tresty a v prípade Vanka bolo upustené od uloženia súhrnného trestu.

Špecializovaný trestný súd odsúdil v roku 2021 Karola Patasyho z gangu piťovcov na úhrnný trest 20 rokov. Na päť rokov odsúdil aj jeho advokáta Ladislava Jonáša, ktorý dostal aj päťročný zákaz činnosti. Uznali ho totiž za vinného z manipulovania s výpoveďami a krivého svedectva. Na štyri roky nepodmienečne boli odsúdení aj obžalovaní Boris Vanko a Miroslav Kobza. Patasyho uznal súd za vinného vo veci vraždy Petra Klemana z roku 2004. Pôvodne bol v tejto veci oslobodený, ale po tom, čo s orgánmi činnými v trestnom konaní začal spolupracovať šéf skupiny piťovcov Juraj Ondrejčák, ako aj ďalší členovia, prokuratúra úspešne žiadala obnovu konania.

Ako informovala hovorkyňa najvyššieho súdu Alexandra Važanová, súd v stredu na podklade odvolaní obžalovaných čiastočne zrušil verdikt Špecializovaného trestného súdu zo septembra 2021 a obžalovaným znížil tresty najmä s poukázaním na dĺžku konania. Zároveň uviedla, že odsúdený Patasy je povinný uhradiť poškodenej Jane K. spôsobenú nemajetkovú ujmu vo výške 15 000 eur.

Náhrada škody

Poškodená Jana K. sa so zvyškom nároku na náhradu škody odkazuje na civilný proces,“ doplnila hovorkyňa.

Podľa obžaloby obžaloby po predchádzajúcom slovnom a fyzickom konflikte v bare Boston v novembri 2004 vybehol Karol Patasy ml. za Petrom Klemanom, známym ako Grami, a pobodal ho nožom, ktorý následne hodil do kanála.

Bar v bratislavskej Petržalke patril otcovi a synovi Karolovi Patasymu st. a Karolovi Patasymu ml.

Zastrelili Patasyho st.

V januári 2005 následne zastrelili Patasyho st., pričom sa tento skutok prisudzoval skupine takáčovcov. Na súde potom Patasy ml. tvrdil, že jeho otec mu údajne povedal, že záležitosť s Klemanom „vybavil“. V roku 2009 ho v tejto veci oslobodili.

Viac k témam: Piťovci, Súdy, Takáčovci, Vražda, Zločinecká skupina
Zdroj: SITA.sk – Najvyšší súd znížil členovi skupiny piťovci trest v prípade starej vraždy, odpyká si 16 rokov © SITA Všetky práva vyhradené.