SprávySvet

Únia navrhuje 20-tisíckrát prísnejší limit na toxický Bisfenol A, je prítomný v slovenských výrobkoch aj detskom oblečení

27.4.2023 (SITA.sk) –  Európska únia (EÚ) navrhuje 20-tisíckrát prísnejší limit na toxický Bisfenol A, nájdený aj v detskom oblečení na Slovensku. Táto chemikália je spájaná s rakovinou, neplodnosťou, cukrovkou či obezitou. Informoval o tom europoslanec a podpredseda Progresívneho Slovenska Martin Hojsík.

Potravinové konzervy a textilné výrobky

Sprísnenie prípustného denného príjmu (TDI) Bisfenolu A na základe odporúčaní vedcov a verejnej konzultácii navrhol Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA).

Bisfenol A je bežne prítomný vo výrobkoch na Slovensku, čo potvrdilo i testovanie, ktoré si dal Hojsík vypracovať. Jeho zistenia zaslala v tlačovej správe asistentka europoslanca Zuzana Prostredníková.

Bisfenol A je už dlhodobo pod odborným aj verejným drobnohľadom. V minulosti bol totiž nájdený napríklad v kojeneckých fľašiach, keďže sa tiež používa pri výrobe polykarbonátu. Nie je to však jeho jediné použitie.

Na Slovensku som kúpil 21 predovšetkým odevných výrobkov a poslal na testovanie do laboratória Institutu pro testování a certifikaci v Zlíne. Viac ako každý druhý výrobok obsahoval Bisfenol A vrátane textilných výrobkov pre deti,“ uviedol Hojsík s tým, že v testovacej vzorke boli dve potravinové konzervy a 19 textilných výrobkov.

Negatívne účinky Bisfenolu A na zdravie

V rámci textilu laboratóriá testovali 14 detských ponožiek, troje dámske pančuchové nohavice a pár dámskeho športového oblečenia. Z 19 textilných výrobkov až 12 obsahovalo látku Bisfenol A.

Vyberali sme oblečenie, ktoré sa bežne kupuje a je vystavené priamemu kontaktu s kožou. V praxi to znamená, že potenciálni používatelia týchto textílií mohli výhľadovo byť v bezprostrednom kontakte s touto škodlivou chemikáliou,“ skonštatoval europoslanec.

Nový limit

EFSA na základe nových vedeckých poznatkov o negatívnych účinkoch Bisfenolu A na ľudské zdravie a po odbornej a verejnej konzultácii navrhla Európskej komisii a členským štátom sprísnenie TDI na 0,2 nanogramu (0.2 miliardtiny gramu) na kilogram ľudskej váhy na deň. To je 20-tisíckrát prísnejší limit ako doteraz. O definitívnom prijatí nového limitu budú teraz rozhodovať členské štáty.

Očakávam, že slovenská vláda sprísnenie na európskej úrovni podporí. Ochrana zdravia nás všetkých, predovšetkým detí, musí byť jasným postojom,“ dodal Hojsík, ktorý taktiež uviedol, že aj v jeho tele našiel test Medzinárodnej endokrinologickej spoločnosti Bisfenol A.

Tento problém sa preto týka každého. Európsky parlament sa v súčasnosti zaoberá novelou legislatívy o označovaní chemikálií a poslanec Hojsík je spravodajcom frakcie Renew Europe.

Viac k témam: Chemikálie, Členské štáty, europoslanec, Testovanie
Zdroj: SITA.sk – Únia navrhuje 20-tisíckrát prísnejší limit na toxický Bisfenol A, je prítomný v slovenských výrobkoch aj detskom oblečení © SITA Všetky práva vyhradené.