SlovenskoSprávy

V prípade pádu mosta pri Iliašovciach sa čítali záznamy, pojednávania budú pokračovať aj v ďalších mesiacoch

19.9.2023 (SITA.sk) – Na Okresnom súde v Spišskej Novej Vsi v utorok pokračovalo pojednávanie v súvislosti s pádom rozostavaného mosta pri obci Iliašovce. Podľa hovorkyne Krajského súdu v Košiciach Anny Pančurovej počas neho čítali záznamy z výsluchov svedkov, ktorí neboli navrhnutí na vypočutie, prípadne od výsluchu ktorých bolo v priebehu konania upustené.

Okrem toho počas pojednávania čítali správy Slovenského hydrometeorologického ústavu a Inšpektorátu práce Košice a výpis z Európskeho informačného systému registra trestov.

Ďalšie pojednávania sa podľa Pančurovej uskutočnia v októbri a novembri. Na stredu 18. októbra je naplánovaná videokonferencia so svedkom, neskôr 21. novembra výsluch svedka a znalca navrhnutých obhajobou. Ďalšie pojednávanie sa uskutoční 28. novembra, v rámci neho je naplánovaný výsluch znalca.

Tragédia, ktorej sa pojednávania týka, sa stala v piatok 2. novembra 2012 približne o 14:30. Pri betonáži druhého poľa mostnej konštrukcie pri výstavbe prvého úseku diaľnice D1 Jánovce – Jablonov vtedy zlyhala podperná konštrukcia. Následkom toho sa zrútila betónová časť v dĺžke približne 25 metrov. Nešťastie si vyžiadalo štyri životy, jedenásť ľudí sa zranilo. Obžalobe z prečinu všeobecného ohrozenia čelí nemecká statička Sabine H. Podľa obžaloby chybne naprojektovala statiku podpornej mostnej konštrukcie mostného objektu na stavbe diaľnice D1 Jánovce – Jablonov. Statička vinu odmieta. K prípadu však boli vypracované štyri posudky, dva hovoria v jej neprospech, podľa ďalších dvoch nepochybila. Nemecká statička sa doteraz na pojednávaniach osobne nezúčastnila, počas prvého vypovedala prostredníctvom telemostu.

Viac k témam: Pád mosta, Súdy
Zdroj: SITA.sk – V prípade pádu mosta pri Iliašovciach sa čítali záznamy, pojednávania budú pokračovať aj v ďalších mesiacoch © SITA Všetky práva vyhradené.