SlovenskoSprávy

Čaputová sa podľa Fica rozhodla chrániť za každú cenu Lipšica, s jedným vyhlásením však súhlasí (video)

8.12.2023 (SITA.sk) – Premiér Robert Fico (Smer-SD) v reakcii na vyhlásenie prezidentky SR Zuzany Čaputovej uviedol, že sa za každú cenu rozhodla chrániť špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica.

„Po tom, čo sa pani prezidentka otvorene postavila za vyšetrovateľov NAKA obvinených zo závažných zločinov, nepovažujem za prekvapujúce, že sa postavila aj na stranu špeciálneho prokurátora pána Lipšica nesúceho plnú zodpovednosť za masívne manipulácie trestného konania z politických dôvodov,“ povedal predseda vlády.

Zároveň poukázal na to, že viac ako tri roky prinášali dôkaz za dôkazom a preukazovali protiprávne konanie pána Lipšica a jeho viacerých kolegov na ÚŠP.

Úrad zlyhal na celej čiare

ÚŠP podľa premiéra zlyhal na celej čiare a z garanta zákonnosti v exponovaných kauzách sa stal vykonávateľom zvráteného politického cieľa – zlikvidovať vtedajšiu opozíciu prostriedkami trestného práva s otrasnými dôsledkami – až po úmrtia niektorých obvinených.

„Za daných okolností nie je možné iné riešenie len zrušenie ÚŠP a presun agendy tohto špecializovaného útvaru na krajské a okresné prokuratúry,“ dodal Fico.

V niečom súhlasí s prezidentkou

Ako ďalej uvádza predseda vlády, súhlasí s vyhlásením pani prezidentky z októbra tohto roku, keď uznala, že samotné zrušenie ÚŠP nemožno automaticky kvalifikovať ako rozporné s Ústavou SR.

„Rešpektujem jej právo vrátiť zákon na opätovné prerokovanie v NR SR a nikto jej nemôže zabrániť ani v podaní návrhu na Ústavný súd SR, aby zachránila pána Lipšica vo funkcii. Ale nemôžeme súhlasiť s tým, že neexistujú dôvody na skrátené legislatívne konanie. Zákon – rokovací poriadok NR SR hovorí jasnou rečou – skrátené legislatívne konanie je povolené, okrem iných prípadov, aj vtedy, ak sú ohrozené základné práva a slobody,“ obhajuje Fico formu prejednávania zákona.

Schváliť ho chcú v termíne

Tiež pripomenul prezidentke, že predchádzajúcim trom vládam od roku 2020 podpísala celý rad zákonov prijatých v skrátenom legislatívnom konaní bez akýchkoľvek zákonných dôvodov na takýto postup.

„Ako predseda vlády vyviniem v spolupráci s mojimi koaličnými partnermi maximálne úsilie, aby sme významný programový cieľ mojej vlády – zásadné zmeny v trestnom systéme – schválili v plánovanom termíne do konca roku 2023,“ uzavrel premiér Fico.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Viac k témam: Ficova vláda 2023 – 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), Novela Trestného zákona, predseda Smer-SD, Špeciálna prokuratúra
Zdroj: SITA.sk – Čaputová sa podľa Fica rozhodla chrániť za každú cenu Lipšica, s jedným vyhlásením však súhlasí (video) © SITA Všetky práva vyhradené.