SlovenskoSprávy

Kabinet ide opäť zlým spôsobom naprávať „časť zla“, tvrdí Kolíková. Novela Trestného zákona je len zástierkou mysle

22.2.2024 (SITA.sk) – Novela Trestného zákona, ktorá ponecháva súčasné premlčacie lehoty pri znásilnení, je len zástierkou mysle. Myslí si to exministerka spravodlivosti a poslankyňa Mária Kolíková (SaS). Podľa nej je zrejmé a všetci to vidia, že vláda Roberta Fica (Smer-SD) urobila chybu.

Poslankyňa tvrdí, že v súčasnosti mal namiesto schvaľovania ďalšej novely dostať priestor Ústavný súd SR, aby posúdil všetky tri podnety, ktoré smerovali proti schválenej rozsiahlej novele trestných kódexov. Pripomenula, že zmeny ešte stále nefigurujú v Zbierke zákonov.

Zlým spôsobom idú naprávať „časť zla“

Kolíková je toho názoru, že vláda nechce dať priestor ústavnému súdu, ktorý by mohol pozastaviť novelu ako celok. Schválené zmeny by mali nadobudnúť účinnosť 15. marca.

„Ak máme byť v strese, tak až po 10. marci, keď budeme vidieť, že ústavný súd k tomu nezaujal stanovisko, potom si viem predstaviť, že poďme v chvate niečo riešiť. V návrhu na skrátené legislatívne konanie nie je vôbec nič povedané k tomu, že teraz je potrebné niečo meniť, vláda stále tvrdí, že problém tu nie je,“ myslí si poslankyňa.

Dodáva, že kabinet ide opäť zlým spôsobom naprávať „časť zla“, ktoré spôsobil a robí to „pokrytecky a cynicky“.

„Nenechajme sa oklamať, jednoznačne sme proti tomu, aby v takomto chvate nastala rýchla zmena. Odsudzujeme tento krok vlády, nijako sa s ním nestotožňujeme a zaujmeme k tomu postoj aj počas celého legislatívneho procesu v parlamente,“ povedala na dnešnej tlačovej besede.

Pellegrini má prestať obštruovať

Poslanec Ondrej Dostál (klub SaS) sa priklonil k názoru exministerky Kolíkovej a tvrdí, že priestor na rozhodnutie by mal dostať ústavný súd. Súčasne vyzval predsedu parlamentu Petra Pellegriniho (Hlas-SD), aby prestal obštruovať a doručil znenie schváleného zákona ministerstvu spravodlivosti, aby čo najrýchlejšie mohlo vyjsť v Zbierke zákonov.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Viac k témam: Ficova vláda 2023 – 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), Novela Trestného poriadku, premlčacie lehoty, Zbierka zákonov, Znásilnenie
Zdroj: SITA.sk – Kabinet ide opäť zlým spôsobom naprávať „časť zla“, tvrdí Kolíková. Novela Trestného zákona je len zástierkou mysle © SITA Všetky práva vyhradené.