SlovenskoSprávy

Sme bytostne odkázaní na vzájomnú spoluprácu, nesmierne si našich českých partnerov vážime, tvrdí minister vnútra (video)

7.3.2024 (SITA.sk) – Vláde Roberta Fica (Smer-SD) stále záleží na dobrých vzťahoch, obzvlášť s našimi susedmi. Uviedol to na štvrtkovej tlačovej besede minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD).

Odkázaní na vzájomnú spoluprácu

Dodal, že vzťahy s Českom sú vysoko nadštandardné a mrzia ho vyjadrenia českého premiéra Petra Fialu. Šutaj Eštok si myslí, že aj napriek jeho politickým vyjadreniam by Slovensko a Česko mali v rámci pracovnej roviny pokračovať ďalej.

„Dialóg s českou stranou tu vždy bol, vždy bude, napriek tomu, aká bude vláda na jednej či na druhej strane. Sme bytostne odkázaní na vzájomnú spoluprácu. My si našich českých partnerov nesmierne vážime,“ povedal.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

„Jediné, čo Slovensko na Ukrajine chce, je mier. A keď verejne hovoríme o tom, že v žiadnom prípade táto vláda nevyšle na Ukrajinu svojich vojakov, sme za to kritizovaní,“ povedal. Dodal, že Slovensko vykonáva suverénnu zahraničnú politiku.

Zmena zahraničnej politiky

Minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši (Hlas-SD) doplnil, že spolupráca medzi Českom s Slovenskom bude pokračovať bez ohľadu na to, čo bolo povedané.

Česká vláda ukončila medzivládne konzultácie so Slovenskom a nebude sa stretávať na spoločných rokovaniach s vládou Roberta Fica. Dôvodom je zmena zahraničnej politiky Slovenska a kroky našej diplomacie vo vzťahu k Rusku.

Podľa českého premiéra Petra Fialu „nie je možné zastierať výrazné rozdiely v kľúčových témach zahraničnej politiky,“ informuje Seznam.cz.

„Nepovažujeme za vhodné, aby sme uskutočnili v nasledujúcich týždňoch či mesiacoch medzivládnu konzultáciu s vládou Slovenské republiky,“ vyhlásil Fiala po zasadnutí kabinetu. Podľa neho už Praha o tom informovala Bratislavu.

Viac k témam: Česká vláda, česko-slovenské vzťahy, Český premiér, Ficova vláda 2023 – 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), minister investícií, Minister vnútra SR, Predseda vlády, vojna na Ukrajine
Zdroj: SITA.sk – Sme bytostne odkázaní na vzájomnú spoluprácu, nesmierne si našich českých partnerov vážime, tvrdí minister vnútra (video) © SITA Všetky práva vyhradené.