SlovenskoSprávy

Čaputová: Spravodlivý mier a vojenská pomoc Ukrajine sa nijako nevylučujú

19.3.2024 (SITA.sk) – Prezidentka Zuzana Čaputová v utorok vystúpila s príhovorom na 22. ročníku Hodnotiacej konferencie zahraničnej a európskej politiky SR, ktorú organizuje Slovenská spoločnosť pre zahraničnú politiku (SFPA).

O obsahu príhovoru informoval hovorca prezidentky Martin Strižinec.

Informačná búrka

„Pred dvoma rokmi som na tomto fóre upozorňovala, že Slovensko sa nachádza v informačnej búrke. Dnes sa zdá, že táto búrka odviala i schopnosť niektorých aktérov o zahraničnej politike a slovenských záujmoch vecne diskutovať,“ uviedla prezidentka.

Upozornila na to, že polarizácia a fragmentácia našej spoločnosti už dávno nie je limitovaná iba domácimi témami a štiepenie čoraz viac prebieha aj na zahraničnopolitickej osi.

„Tento rok si pripomíname 20 rokov v dvoch najprosperujúcejších a najbezpečnejších svetových kluboch, v Európskej únii a NATO. Alianciu však u nás pozitívne vníma menej občanov ako kdekoľvek inde v NATO (okrem Grécka),“ poznamenala s tým, že klesá podpora aj v prípade Európskej únie, kde si iba 53 percent respondentov myslí, že naše členstvo v nej je dobrá vec.

Podľa nej sa práve sociálne médiá u nás stali preukázateľne hlavnou platformou pre šírenie dezinformácií a propagandy, ktorej je naša krajina vystavená nepomerne viac ako nám podobné európske štáty.

Extrémizmus a populizmus

„Dlhodobo volám po tom, aby sme prijali zodpovedajúce opatrenia na slovenskej, ale aj európskej úrovni, pretože dezinformácie a propagandu považujem za priamu bezpečnostnú hrozbu pre našu krajinu,“ uviedla Čaputová.

V európskom priestore podľa nej hrozí po európskych voľbách ešte väčšie posilnenie extrémizmu a populizmu, čo môže oslabiť vôľu jednotlivých vlád, ale aj Európskej únie ako takej, prijímať nepopulárne, ale potrebné a zodpovedné riešenia pre obranu a odolnosť Európy.

„Na východ od nás sa zase môže stať, že ak sa Ukrajina neubráni, môže nasledovať ďalšia erózia európskeho systému, ktorý chráni práva menších štátov voči väčším, a kde spoločné pravidlá bránia použitiu hrubej sily,“ upozornila.

„Ak je niekto agresor a niekto jeho obeť, nestačí ich tak iba pomenovať, treba sa k nim tak aj správať. Obeti poskytnúť pomoc a voči agresorovi sa snažiť, aby vo svojom správaní už pokračovať nemohol. Všetci chceme mier. Ale pravdou je aj to, že iba volaním po mieri sa nám ho dosiahnuť nepodarí,“ poznamenala prezidentka.

Zdravý realizmus

Ako dodala, zdravým realizmom je podpora nášho suseda v tom, aby ruskú hrozbu udržal čo najďalej od našich vlastných hraníc.

„Ak sa má Ukrajina za rokovací stôl posadiť, musí tam sedieť silná – a tomu napomôže iba jej medzinárodná podpora. Spravodlivý mier a vojenská pomoc Ukrajine sa preto nijako nevylučujú,“ skonštatovala Čaputová.

Ako dodala, v situácii, keď nielen Rusko, ale napríklad aj Irán, spochybňuje súčasný medzinárodný systém a postavenie Západu v ňom, je zdravým realizmom a nevyhnutnou potrebou aj utužovanie našich partnerstiev v EÚ a NATO.

Viac k témam: Dezinformácie, Propaganda, rusko-ukrajinský konflikt, Zahraničná politika
Zdroj: SITA.sk – Čaputová: Spravodlivý mier a vojenská pomoc Ukrajine sa nijako nevylučujú © SITA Všetky práva vyhradené.