Ekonomika

Spoločná európska mena má silnú a stabilnú podporu, stotožňuje sa s ňou až 81 percent Slovákov

4.12.2021 (Webnoviny.sk) – Podpora eura zo strany verejnosti je podľa najnovšieho prieskumu Eurobarometer Európskej komisie silná a stabilná a až 78 percent respondentov v celej eurozóne je presvedčených, že euro je dobré pre EÚ.

S týmto výrokom sa stotožňuje aj 81 percent opýtaných Slovákov. Okrem toho 69 percent z európskych a 73 percent slovenských respondentov považuje euro za pozitívne pre svoju vlastnú krajinu. Informovalo o tom Zastúpenie Európskej Komisie v SR.

Druhá najvyššia podpora v histórii

Tieto výsledky poukazujú na druhú najvyššiu podporu eura od začiatku ročných prieskumov v roku 2002. Aktuálneho prieskumu sa zúčastnilo 17 662 respondentov z 19 členských štátov eurozóny v období od 25. októbra do 9. novembra.

Z výsledkov vyplýva aj silná podpora pre európsky nástroj dočasnej podpory na zmiernenie rizík nezamestnanosti v núdzovej situácii (SURE), pričom väčšina respondentov súhlasila s tým, že je dôležité poskytovať úvery s cieľom pomôcť členským štátom udržať ľudí v zamestnaní.

Ľudia so zrušením najmenších mincí súhlasia

Podobne 75 percent Slovákov pozitívne vníma finančnú podporu poskytovanú z Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti. Zároveň, však 84 percent úplne alebo čiastočne súhlasí s tým, že na zlepšenie výkonnosti slovenskej ekonomiky sú potrebné významné reformy.

Z prieskumu tiež vyplynulo, že 65 percent európskych respondentov je za zrušenie jedno a dvojcentových mincí prostredníctvom povinného zaokrúhľovania konečného súčtu nákupov na najbližších päť centov.

Viac k témam: Euro, Prieskum, spoločná európska mena
Zdroj: Webnoviny.sk – Spoločná európska mena má silnú a stabilnú podporu, stotožňuje sa s ňou až 81 percent Slovákov © SITA Všetky práva vyhradené.