Ekonomika

Pre neodôvodnené vymazanie z obchodného registra sa na ministerstvo spravodlivosti obrátilo asi 150 firiem

7.12.2021 (Webnoviny.sk) – Na Ministerstvo spravodlivosti SR sa pre nedôvodné vymazanie z Obchodného registra SR obrátilo približne 150 subjektov.

Rezort minulý týždeň vyzval firmy, ktoré sa domnievajú, že v registri po „čistení“ mali ostať, aby ho kontaktovali. Čas mali do 3. decembra.

Ozvali sa aj iné subjekty

Medzi vymazanými spoločnosťami, ktoré reagovali na výzvu, je približne 30 subjektov s inými problémami, ktoré sú podľa zákona dôvodom pre ich zrušenie.

„Napriek značne nízkemu počtu spoločností, ktoré zareagovali, že v dôsledku nedodržania povinností boli vymazané z obchodného registra, analyzujeme naďalej závažnosť následkov z toho pre nich plynúcich,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca ministerstva Peter Bubla.

Aj na základe doplňujúcich informácií pritom podľa neho rezort v nasledovných dňoch zváži, či je z jeho strany v tejto veci potrebný osobitný postup.

Na register musí byť spoľahnutie

Ako upozornilo ministerstvo, čistenie obchodného registra je dôležité najmä vzhľadom na právnu istotu tretích osôb v správnosť údajov zapísaných v registri.

Tieto tretie osoby sa tak podľa neho môžu na takto zapísané údaje v obchodnom registri spoľahnúť.

Zároveň sa môžu spoľahnúť aj na to, že obchodujú s relevantným partnermi, teda so spoločnosťami, ktoré sú na obchodovanie oprávnené.

Viac k témam: Obchodný register
Zdroj: Webnoviny.sk – Pre neodôvodnené vymazanie z obchodného registra sa na ministerstvo spravodlivosti obrátilo asi 150 firiem © SITA Všetky práva vyhradené.