SlovenskoSprávy

Prezidentka Čaputová sa stretla s predsedom súdnej rady Mazákom, zaujímala sa o jej prácu počas roka

7.12.2021 (Webnoviny.sk) – Prezidentka Zuzana Čaputová sa zaujímala o nové právomoci Súdnej rady SR, ako aj jej ďalšie aktivity v roku 2021. Hlava štátu v utorok rokovala s predsedom Súdnej rady Slovenskej republiky Jánom Mazákom.

V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa Kancelárie Súdnej rady SR Veronika Müller.

Preverujú aj majetkové pomery

Súdna rada ako ústavný orgán sudcovskej legitimity získala od januára 2021 rozšírené kompetencie.

Od tohto obdobia je oprávnená nielen preverovať majetkové pomery a majetkové priznania sudcov, ale pribudla jej aj kompetencia vykonávať dohľad nad spĺňaním predpokladov sudcovskej spôsobilosti.

V spojitosti s týmito oprávneniami súdnej rady bol v rámci kancelárie súdnej rady vytvorený nový organizačný útvar, ktorý spolupracuje so šiestimi kontrolnými komisiami zloženými výlučne z členiek a členov súdnej rady. Necelý rok skúseností dokazuje vyššiu efektivitu v každom smere.

Nové hodnotiace komisie

Predseda súdnej rady informoval prezidentku aj o realizácii zvyšných kompetencií. Príkladom sú nové hodnotiace komisie, ktoré ukazujú väčšiu mieru zodpovednosti.

„Pred rokom 2020 hodnotili všetkých sudcov ako výborných, žiaden nebol hodnotený negatívne, lebo hodnotenia boli formálne, príliš kolegiálne a neprinášali žiadny reálny obraz o kvalite a kvantite sudcovskej práce. Nové hodnotiace komisie už ukazujú zlepšený trend. Sudcovia sú už hodnotení podľa celej škály prípustného spôsobu a objavujú sa aj negatívne hodnotenia,“ uviedol Ján Mazák.

Viac k témam: Justícia, Sudcovia, Súdnictvo
Zdroj: Webnoviny.sk – Prezidentka Čaputová sa stretla s predsedom súdnej rady Mazákom, zaujímala sa o jej prácu počas roka © SITA Všetky práva vyhradené.