SlovenskoSprávy

Klus: Bielorusko sa musí rozvíjať ako demokratická a nezávislá krajina

8.12.2021 (Webnoviny.sk) – Je potrebné striktne rozlišovať medzi Alexandrom Lukašenkom a jeho režimom a občanmi Bieloruska, ktorí túžia po slobode. Pre Európsku úniu (EÚ) je dôležité, aby sa Bielorusko ako jej sused rozvíjalo ako prosperujúca, demokratická, nezávislá a bezpečná krajina. Vo svojom profile na sociálnej sieti to napísal Martin Klus (SaS), štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR).

Klus poukázal, že bieloruský prezident Alexander Lukašenko je ako autokratický prezident posledné mesiace strojcom vážnych hybridných útokov proti štátom EÚ a NATO. „Vrcholom cynizmu nedemokratického bieloruského režimu, ktorý v našich očiach už stratil všetku legitimitu, je aj zneužívanie nešťastných ľudí v núdzi vrátane žien a detí, ktorých núti nelegálne prekračovať hranice s cieľom destabilizovať EÚ a NATO,“ tvrdí s tým, že situácia je alarmujúca a s postupujúcou zimou sa môže ešte zhoršovať.

Štátny tajomník konštatuje, že pred vyhrážkami o zastavení tranzitu ruského zemného plynu Európa necúvne a nenechá sa zastrašiť. Pripomína, že zastavenie tranzitu by bolo poškodením v prvom rade pre Bielorusko, ktoré má z tranzitu plynu finančný osoh.

Viac k témam: Bieloruský prezident
Zdroj: Webnoviny.sk – Klus: Bielorusko sa musí rozvíjať ako demokratická a nezávislá krajina © SITA Všetky práva vyhradené.