SlovenskoSprávy

Matovičove odmeny za očkovanie proti COVID-19 v parlamente prešli. Kto má nárok na 200 a 300 eur?

9.12.2021 (Webnoviny.sk) – Seniori nad 60 rokov dostanú príspevok 300, respektíve 200 eur v závislosti od toho, aký je ich status v súvislosti s očkovaním proti ochoreniu COVID-19. Vyplýva to zo zákona, ktorý vo štvrtok schválili poslanci Národnej rady SR.

Kto má nárok na 300 eur?

Cieľom zákona, ktorý navrhol minister financií Igor Matovič (OĽaNO), je podpora očkovania v rizikovej skupine obyvateľov. Za tento zákon hlasovalo 97 poslancov vrátane nezaradených poslancov strany Hlas-SD, proti boli 13 a 28 sa hlasovania zdržalo.

Viac o téme: Koronavírus

Nárok na príspevok majú fyzické osoby s trvalým alebo prechodným pobytom na Slovensku, ktoré do konca roka 2021 dovŕšia 60 rokov a ktoré splnia ďalšie podmienky súvisiace s očkovaním.

Viac o téme: Očkovanie proti koronavírusu na Slovensku

Musia sa do 31. decembra nechať zaočkovať treťou posilňujúcou dávkou vakcíny proti ochoreniu COVID-19 alebo sa aspoň registrovať a toto očkovanie absolvovať do 15. januára 2022. Tejto kategórii občanov bude priznaných 300 eur.

Kto má nárok na 200 eur?

Príspevok v hodnote 200 eur bude priznaný tým, ktorí sa v období od 30. júna do konca tohto roka zaočkovali, respektíve zaočkujú druhou dávkou alebo sa registrujú na podanie druhej dávky vakcíny a absolvujú ho do 15. januára budúceho roka.

Na čiastku 200 eur majú nárok aj tí seniori, ktorí v termíne od 25. novembra do 31. decembra 2021 dostali alebo dostanú prvú dávku vakcíny alebo sa zaregistrujú do čakárne a toto očkovanie absolvujú do 15. januára 2022.

Ďalej ju dostanú aj Slováci starší ako 60 rokov, ktorí do konca roka absolvujú podanie dávky očkovacej látky v rámci jednodávkovej schémy, a zároveň do 1. marca 2022 absolvujú preočkovanie posilňujúcou dávkou.

Pôvodne mali byť 500-eurové poukazy

Finančná pomoc bude seniorom vyplatená na základe údajov z Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI). Vláda bude môcť nariadením predĺžiť lehoty na registrácie prípadne na absolvovanie samotného očkovania, avšak najviac o osem týždňov.

Pôvodne Matovič navrhoval dať seniorom očkovací poukaz v hodnote 500 eur, ktorý by si mohli sami seniori alebo ich príbuzní vymeniť za využitie rôznych služieb v gastro sektore či rekreačnej oblasti. Týmto finančným opatrením v celkovej hodnote 500 miliónov eur chcel pomôcť aj prevádzkam najviac zasiahnutým pandémiou.

Pôvodný návrh však nemal podporu koaličných partnerov, súčasné znenie zákona je preto spoločným kompromisom.

Viac k témam: COVID-19, Koronavírus, Minister financií SR, Očkovanie proti koronavírusu na Slovensku
Zdroj: Webnoviny.sk – Matovičove odmeny za očkovanie proti COVID-19 v parlamente prešli. Kto má nárok na 200 a 300 eur? © SITA Všetky práva vyhradené.