Ekonomika

Aktuálna dôchodková hodnota na rok 2022 presiahne 15 eur, novopriznané penzie budú vyššie

14.12.2021 (Webnoviny.sk) – Aktuálna dôchodková hodnota, ktorá je jednou zo základných veličín na výpočet dôchodkovej dávky v danom roku, v roku 2022 dosiahne 15,13 eura. Informovala o tom hovorkyňa Sociálnej poisťovne Zuzana Dvoráková. V porovnaní s aktuálnym rokom ide o nárast o 6,47 %.

Aktuálna dôchodková hodnota

Na výpočet dôchodkovej dávky sa použije aktuálna dôchodková hodnota platná v kalendárnom roku, v ktorom vznikol nárok na jej výplatu.

„Ak teda nárok na dôchodkovú dávku vznikne v roku 2022, použije sa dôchodková hodnota 15,13 eura,“ uviedla hovorkyňa.

Zvyšovanie priemernej mzdy

Nárast aktuálnej dôchodkovej hodnoty súvisí so zvyšovaním priemernej hrubej mzdy na Slovensku. Aktuálna dôchodková hodnota na daný rok sa totiž stanovuje tak, že sa dôchodková hodnota za predošlý rok vynásobí koeficentom medziročného rastu priemernej mzdy na Slovensku za tretí štvrťrok predchádzajúceho roka.

Na rok 2022 ide teda o súčin aktuálnej dôchodkovej hodnoty za rok 2021 a koeficientu, ktorý odzrkadľuje medziročné zvýšenie priemernej mzdy na Slovensku za tretí štvrťrok tohto roka. Čím je aktuálna dôchodková hodnota vyššia, tým vyššie sú novopriznávané penzie.

Viac k témam: Dôchodky
Zdroj: Webnoviny.sk – Aktuálna dôchodková hodnota na rok 2022 presiahne 15 eur, novopriznané penzie budú vyššie © SITA Všetky práva vyhradené.