Ekonomika

Reštaurácie a kaviarne si musia na otvorenie počkať, dátum podľa Lengvarského nebol kompromisom

22.12.2021 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 22. decembra 16:11

Gastronomické prevádzky si na otvorenie budú musieť ešte počkať do začiatku budúceho roka. Ako informoval minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (OĽaNO) po rokovaní vlády, otvorené by mali byť od 3. januára.

Zatiaľ však len pre očkovaných a pravdepodobne aj pre prekonaných, avšak pri obmedzení kapacity na 50 percent a za prísnych hygienických podmienok. Zdôvodnil to tým, že reštaurácie sú epidemiologicky viac rizikové, pretože ľudia v nich konzumujú bez rúšok.

Možno iba pre očkovaných

Lengvarský vysvetlil plánovaný termín otvorenia gastro prevádzok až v januári tým, že treba čo najviac obmedziť kontakty ešte do konca tohto roka.

Viac o téme: Koronavírus

„Máme v súčasnosti asi 180-tisíc ľudí v čakárni, ktorých chceme zaočkovať. Potrebujeme nejaký čas na to, aby získali imunitu. Vzhľadom na to, že ekonomika pomerne trpí, tak budeme musieť otvoriť možno po Novom roku a po deviatom (januári) aj viac prevádzok a ďalšie,” uviedol minister zdravotníctva.

Ešte stále podľa Lengvarského zvažujú aj možnosť, že to bude len pre očkovaných. To bude podľa neho otázka najbližších dní, ako sa rozhodnú.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Matovičova obava

Príliš skorého otvárania prevádzok sa obáva minister financií Igor Matovič (OĽaNO). „Nepovedal by som že je to dohoda, je to návrh, s ktorým prišiel minister Lengvarský. Trochu sa obávam, že tie reštaurácie tretieho otvoríme ale za dva týždne niekto bude oznamovať že ich opäť zatvárame,“ skonštatoval Matovič po rokovaní vlády s tým, že síce sám navrhoval skoré otvorenie prevádzok, ale iba pre zaočkovaných.

„Vieme, že pri omikrone bude s prekonanými veľmi veľký problém rovnako aj s ľuďmi, ktorí majú neskoré očkovanie. Preto si myslím, že lepšie, udržateľnejšie a dlhodobé riešenie by bolo také, že sa otvoria prevádzky pre ľudí s tromi dávkami alebo keď dvomi dávkami, tak maximálne dva mesiace po očkovaní. Ale to by bola úplná zmena stratégie,“ uzavrel Matovič.

Dátum otvárania gastro prevádzok podľa ministra financií nebol kompromisom, keďže s daným návrhom prišiel šéf rezortu zdravotníctva Lengvarský.

Lengvarský má podporu Hegera

Premiér Eduard Heger (OĽaNO) po rokovaní vlády povedal, že vláda musí hľadať rovnováhu medzi otváraním a ochranou verejného zdravia.

„Je v tom politika, ale musíme hľadať rovnováhu medzi otváraním ale zároveň ochranou verejného zdravia. Toto je to, kde politici zohrávajú dôležitú rolu. Myslím si, že je to dobrý výsledok,“ skonštatoval Heger s tým, že návrh ministra Lengvarského má jeho podporu.

Mojím cieľom je, aby sme čo najrýchlejšie skončili s covidom a aby sme čo najviac udržali bežiacu ekonomiku a opäť ten kompromis budeme hľadať. Všetko závisí od správania občanov,“ dodal premiér. Zároveň spomenul, že najväčšou ochranou proti novému variantu koronavírusu s názvom omikron je očkovanie.

Viac k témam: COVID-19, Gastro sektor, Koronavírus, Minister financií SR, Minister zdravotníctva SR, omikron
Zdroj: Webnoviny.sk – Reštaurácie a kaviarne si musia na otvorenie počkať, dátum podľa Lengvarského nebol kompromisom © SITA Všetky práva vyhradené.