Ekonomika

Zamestnanosť v októbri medziročne stúpla vo väčšine sledovaných odvetví, najvýraznejšie zmeny evidujú tieto oblasti

13.12.2022 (Webnoviny.sk) – Zamestnanosť na Slovensku v októbri tohto roka medziročne vzrástla v siedmich z desiatich sledovaných odvetví ekonomiky. Výraznejší rast na úrovni približne o 11 % sa prejavil iba v sektoroch ubytovania, ako aj v podnikoch, ktoré sa venujú činnostiam reštaurácií a pohostinstiev.

Nárast a pokles zamestnancov v odvetviach

Obe tieto odvetvia však ešte zápasia s nedostatkom zamestnancov, o ktorých prišli počas dvoch pandemických rokov. Počet zamestnancov bol medziročne vyšší o 4,1 % aj v informáciách a komunikácii, a o viac ako 2 % v doprave a skladovaní či v maloobchode. Informoval o tom Štatistický úrad SR.

Naopak, pokles zamestnaných bol v októbri vo vybraných trhových službách o 1,7 % a v najväčšom zamestnávateľskom odvetví v priemysle, v ktorom je zamestnanosť medziročne nižšia už osem po sebe idúcich mesiacov. Mierny úbytok zamestnanosti sa prejavil aj vo veľkoobchode.

Najvýraznejšie zmeny

V súhrne za desať mesiacov tohto roka zamestnanosť medziročne vzrástla v deviatich odvetviach z desiatich sledovaných odvetví. Najvýraznejšie stúpla v ubytovaní o 9,3 %, v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev o 6,7 % a v informačných a komunikačných činnostiach takmer o 5 %. Mierny úbytok sa prejavil len v priemysle, a to o 0,7 %.

Viac k témam: Ekonomické dopady koronavírusu, Štatistiky, Zamestnanci, Zamestnanosť na Slovensku
Zdroj: Webnoviny.sk – Zamestnanosť v októbri medziročne stúpla vo väčšine sledovaných odvetví, najvýraznejšie zmeny evidujú tieto oblasti © SITA Všetky práva vyhradené.