InformatikaITNews

Lepšia video analytika bez ďalších výdajov. AXIS Object Analytics má nové funkcie pre efektívnejší dohľad

AXIS Object Analytics (AOA) je pokročilá video analytika na báze umelej inteligencie, ktorá je integrovaná priamo v AXIS OS – firmvéri kompatibilných kamier Axis. V ostatnej verzii sú k dispozícii dve nové funkcie Crossline counting a Time in area.

Video analytický softvér AXIS Object Analytics vďaka algoritmom a behaviorálnym podmienkam založeným na AI analyzuje scénu, klasifikuje rôzne typy objektov (ľudí, alebo rôzne dopravné prostriedky – cyklista, motocykel, osobný alebo nákladný automobil, autobus a pod.) a monitoruje priestorové správanie týchto objektov v zábere kamery. Vďaka tomu umožňuje zamerať sa iba na aktivity objektov záujmu a kľúčové udalosti, čím sa zvyšuje celková efektivita video dohľadu.

Softvér spracováva a analyzuje živé alebo nahrané video priamo v kamere na okraji siete (tzv. edge computing), čím eliminuje potrebu drahých serverov. Výstup je potom možné ľahko integrovať do všetkých hlavných systémov na správu videa (VMS) a profitovať z efektívnejšieho spracovania dát, minimalizácie požiadaviek na úložisko a šírku pásma i vylepšenej škálovateľnosti bezpečnostného systému.

AOA má význam aj pre inteligentné vyhľadávanie v systémoch VMS, ako je AXIS Camera Station s funkciou Smart Search 2. Nemusíte prehľadávať hodiny videozáznamov, pretože stačí len vo filtri zadať, že hľadáte napríklad zábery s motocyklom. Táto inteligentná analytika podporuje aj prekrytia a trajektórie ohraničujúcich rámčekov v živom aj nahranom videu, čo vám pomôže určiť, čo spustilo udalosť a odkiaľ objekt prichádza.

 

Rôzne scenáre bežiace súčasne

AOA podporuje viac rôznych paralelných scenárov, z ktorých každý môže spúšťať iné akcie. Scenáre je možné nastavovať a prispôsobovať konkrétnym potrebám monitorovania len na pár kliknutí. Tieto funkcie potom môžete rôznymi spôsobmi kombinovať v jedinom zábere a v jedinej kamere. AOA je súčasťou aj vybraných modelov PTZ, multisenzorových alebo 360° kamier, čo otvára široké možnosti pre rôzne praktické inštalácie.

Analytika v procesoroch ARTPEC-7 vyžaduje prídavný čip MLPU (Machine Learning Processing Unit) alebo DLPU (Deep Learning Processing Unit), ktorý sa už v nových systémoch s čipom ARTPEC-8 integruje priamo do jadra. Jednotka MLPU zvládne len základné rozlíšenie človek-vozidlo, ale s jednotkou DLPU v novších kamerách je analytika výkonnejšia a rozpozná aj človeka v neobvyklých polohách – napríklad keď sa v zábere kamery pohybuje po štyroch ako zviera.

Crossline counting

Novinkou je funkcia počítania objektov, ktoré prechádzajú používateľom vytvorenú virtuálnu líniu v definovanom smere. Táto funkcia môže spúšťať udalosti, kedykoľvek danú čiaru prekročí definovaný počet osôb alebo určitých typov vozidiel a zároveň umožňuje zhromažďovať cenné metadáta. Na základe otvorených rozhraní API je možné k týmto dátam ľahko pristupovať rôznymi spôsobmi a integrovať ich do aplikácií tretích strán, kde ich možno aj vizualizovať. Počítanie objektov pomocou AOA však nemožno zamieňať so zariadením AXIS P8815-2 3D People Counter, ktoré bolo navrhnuté a optimalizované pre špecifické aplikácie na počítanie ľudí v interiéroch.

Time in area

Ďalšou novou užitočnou funkciou je Time in area. Počíta samostatne čas pre každý objekt v definovanej oblasti. Po prekročení povoleného limitu v danej oblasti môže analytika automaticky spustiť definovanú akciu alebo upozorniť obsluhu. To sa dá využiť napríklad v prípade, že vozidlo zostane neobvykle dlho v zóne so zákazom parkovania, alebo pri sledovaní podozrivého správania osôb, napríklad sprejerov, ktorí sa v oblasti zdržujú dlhšie ako osoba, ktorá tadiaľto len prechádza.

 

Medzi kľúčové vlastnosti AXIS Object Analytics patria:

  • Video analytika spracovávaná priamo kamerou
  • Klasifikácia osôb a vozidiel
  • Viac scenárov bežiacich súčasne
  • Flexibilná a ľahká konfigurácia
  • Predinštalovaná, bez dodatočných nákladov

AXIS Object Analytics je k dispozícii zdarma vo vybraných modeloch Axis kamier. Nové funkcie Crossline counting a Time in area sú k dispozícii v rámci firmvéru od verzie 11.5.