Zaujímavosti

Ľadový muž Ötzi zrejme vyzeral inak, ako sa doteraz predpokladalo

20.8.2023 (SITA.sk) – Ľadový muž Ötzi, ktorého múmia sa zachovala v Alpách, vyzeral pravdepodobne inak, ako sa doteraz predpokladalo. Jeho pleť bola tmavšia, bol plešatejší a jeho pôvod bol z veľkej miery od farmárov zo súčasného Turecka. Vyplýva to z výsledkov štúdie, ktorá vyšla v odbornom časopise Cell Genomics.

Múmiu skúmalo už mnoho vedcov

Ötziho, ktorý žil pred viac ako 5 000 rokmi, objavili v roku 1991 v alpskom ľadovci, kde zamrzol po tom, ako ho strelili šípom do chrbta. Spolu s ním našli aj jeho odev, medenú sekeru či luk. Odvtedy prirodzenú múmiu, ktorú vystavujú v múzeu v talianskom Bolzane, skúmalo mnoho vedcov.

V roku 2012 publikovali skorý návrh jeho genómu. Výskum starovekej DNA však odvtedy pokročil, takže sa vedci rozhodli znova pozrieť na gény ľadového muža, vyjadril sa autor štúdie a genetik z nemeckého Inštitútu Maxa Plancka pre evolučnú antropológiu Johannes Krause. Použili na to DNA extrahovanú z bedrovej kosti múmie.

Riziko obezity a cukrovky

Na základe nového genómu sa Ötziho vzhľad, keď zomrel okolo 45 rokov, veľmi podobal dnešnej múmii, je tmavý a nemá veľa vlasov, povedal ďalší autor štúdie Albert Zink, ktorý vedie Inštitút pre štúdium múmií v centre Eurac Research v Taliansku.

Vedci si predtým mysleli, že Ötzi mal v živote svetlejšiu pleť a bol zarastenejší, no jeho mumifikované telo sa časom zmenilo. Jeho genóm tiež ukázal zvýšené riziko obezity a cukrovky.

Ötziho pôvod naznačuje, že žil medzi izolovanou populáciou v Alpách, povedal Zink. Väčšina Európanov má dnes zmes génov z troch skupín – farmárov z Anatólie, lovcov-zberačov zo západu a pastierov z východu. V prípade ľadového muža však 92 percent pôvodu pochádzalo len od anatolských farmárov.

Viac k témam: Archeologický výskum, Ľadový muž Ötzi
Zdroj: SITA.sk – Ľadový muž Ötzi zrejme vyzeral inak, ako sa doteraz predpokladalo © SITA Všetky práva vyhradené.