IT

Axis má nové multisenzorové kamery s umelou inteligenciou. Dokážu pokryť aj široké plochy v rozlíšení až 4×4K

Pre priaznivcov efektívnych riešení uvádza spoločnosť Axis Communications tri nové panoramatické kamery radu AXIS P37, ktoré ponúkajú štyri streamy v rozlíšení až do 4K na kanál a poskytujú tak vynikajúci prehľad aj detailné pokrytie. Sú určené na dohľad nad rozsiahlymi oblasťami, pretože disponujú ostrým obrazom so všetkými detailmi i pri nízkom osvetlení alebo vďaka 360° IR prísvitu aj v úplnej tme.

Sieťové kamery s viacerými obrazovými senzormi sú flexibilné a cenovo výhodné, pretože na zabezpečenie niekoľkých uhlov záberu je potrebné nainštalovať iba jedno zariadenie s jediným káblom a jedinou IP adresou. Tomu zodpovedá tiež potreba jednej licencie na softvér pre správu videa (VMS), prípadne licencia pre akúkoľvek analytickú aplikáciu, ktorú sa rozhodnete nainštalovať.

Sieťová kamera AXIS P3735-PLE ponúka štyri nezávislé senzory s varifokálnymi objektívmi, pričom každý má rozlíšenie 2 Mpx a snímkovú frekvenciu 30 fps. Kamera s modelovým označením AXIS P3737-PLE ponúka vyššie rozlíšenie 4×5 MPx pri frekvencii 20 snímok za sekundu na kanál a posledná novinka AXIS P3738-PLE poskytuje vysoké rozlíšenie 4×4K pri 15 fps na kanál.

Všetky tri modely umožňujú rôzne spôsoby montáže. Možno ich napríklad inštalovať zapustené za účelom diskrétneho video dohľadu alebo ich namontovať na strop pre zabezpečenie plného 360° pokrytia. Pozícia a smer pohľadu každého zo 4 obrazových senzorov je flexibilná, čo používateľom umožňuje monitorovať jedno konkrétne miesto v širokom uhle záberu a súčasne aj v konkrétnom detaile, alebo z jedného miesta naraz sledovať 4 rôzne scény. V závislosti na potrebách v mieste inštalácie je možné kameru so štyrmi senzormi namontovať do rohu a využiť tak až 270° uhol pokrytia alebo je možné napr. pri montáži na stĺp na parkovisku jediným zariadením pokryť celé 360° pole.

Kamery sú vhodná aj pre nasadenie v exteriéri, pretože majú odolný kryt a integrovaný štít voči nepriaznivým poveternostným vplyvom so stupňom krytia IP66/IP67, ktoré zabezpečujú odolnosť voči dažďu, snehu i slnečnému žiareniu. Voliteľne je možné zakúpiť rôzne príslušenstvo pre jednoduchšiu montáž (napr. držiak na stĺp AXIS T91B67, držiak na stenu AXIS T91H61, teleskopický stropný držiak AXIS T91B50 a pod.), dymový (AXIS TP3815-E) alebo čierny (AXIS TP3) antivandal kryt pre optiku kamery, kryt pre zapustenú montáž do stropu (AXIS T94N01L) a ďalšie príslušenstvo pre jednoduchšiu inštaláciu kdekoľvek.

Nové vysoko výkonné kamery sú postavené na najnovšej platforme ARTPEC-8 a preto obsahujú aj procesorovú jednotku (DLPU), ktorá umožňuje analýzu založenú na hlbokom učení. Táto funkcia eliminuje potrebu nákladných serverov a zabezpečí pokročilú video analytiku tzv. na okraji (on edge), vďaka čomu bude váš systém rýchlejší a škálovateľnejší. S aplikáciou AXIS Object Analytics, ktorú je možné spúšťať na viacerých kanáloch súčasne, je potom možné spoľahlivo detekovať a klasifikovať osoby, vozidlá, alebo aj rôzne typy vozidiel – všetko na mieru konkrétnym potrebám danej inštalácie.

Nechýba ani nočný 360° IR prísvit pre nepretržitý dohľad 24 hodín denne s individuálne ovládateľnými LED diódami a automatickým IR filtrom. Kamera tak prináša jasné zábery bez odrazov a s vynikajúcou obrazovou kvalitou aj v úplnej tme. Ďalšie technológie spoločnosti Axis Lightfinder 2.0 a Axis Forensic WDR umožňujú kamerám snímať farebný obraz aj pri nedostatočnom svetle a zvládať extrémne náročné svetelné podmienky, napríklad keď slnkom zaliaty záber obsahuje súčasne veľmi jasné oblasti aj veľmi tmavé miesta v tieňoch.

Samozrejmosťou u Axis sú aj spoľahlivé funkcie kybernetickej bezpečnosti, ktoré pomáhajú zabrániť neoprávnenému prístupu a zabezpečiť systém ako celok.

Medzi kľúčové vlastnosti AXIS P3738-PLE, P3737-PLE a P3735-PLE patria:

  • 4 streamy v rozlíšení až 4K na kanál
  • 360° IR prísvit s individuálne nastaviteľnými LED
  • flexibilné možnosti montáže
  • podpora pokročilej analýzy s hlbokým učením
  • ochrana Axis Edge Vault

Nové kamery budú k dispozícii prostredníctvom distribučných kanálov spoločnosti Axis koncom novembra 2023.