SlovenskoSprávy

RTVS predložila k návrhu Zákona o Slovenskej televízii a rozhlase z dielne ministerstva kultúry svoje pripomienky

19.3.2024 (SITA.sk) – RTVS v utorok do medzirezortného pripomienkového konania predložila pripomienky k návrhu Zákona o Slovenskej televízii a rozhlase, ktorý pochádza z dielne Ministerstva kultúry SR.

Ako uvádza vedúca Odboru komunikácie RTVS Zuzana Vicelová, navrhovaný zákon je v zásadnom rozpore s princípmi európskej ochrany nezávislosti verejnoprávnych médií a v nesúlade so schváleným Európskym aktom o slobode médií, predovšetkým pokiaľ ide o postavenie orgánov verejnoprávneho vysielateľa, voľbu a odvolávanie ich členov, financovanie verejnoprávnych médií a zabezpečenie nezávislosti verejnoprávnych médií.

V rámci pripomienok RTVS upozornila aj na ďalšie problematické oblasti v navrhovanom zákone.

Ministerstvo kultúry 11. marca predložilo do medzirezortného pripomienkového konania návrh zákona o Slovenskej televízii a rozhlase.

Podľa návrhu sa má zriadiť verejnoprávna inštitúcia Slovenská televízia a rozhlas, ktorá nahradí súčasný RTVS.

Po novom už nebude voliť generálneho riaditeľa verejnoprávneho vysielateľa Národná rada SR, ale novovzniknutá Rada Slovenskej televízie a rozhlasu, ktorej troch členov nominuje priamo ministerstvo kultúry a štyroch parlament.

Zákon zároveň zavádza nový inštitút Programovej rady Slovenskej televízie a rozhlasu, ktorá bude dohliadať nad vysielaným programom.

Tento orgán má mať 11 členov, z ktorých deväť bude voliť aj odvolávať parlament. Dvoch členov rady si zvolia spomedzi seba zamestnanci Slovenskej televízie a rozhlasu, jedného za oblasť televízneho vysielania a druhého za oblasť rozhlasového vysielania.

Viac k témam: Zákon o Slovenskej televízii a rozhlase, zrušenie RTVS
Zdroj: SITA.sk – RTVS predložila k návrhu Zákona o Slovenskej televízii a rozhlase z dielne ministerstva kultúry svoje pripomienky © SITA Všetky práva vyhradené.