SlovenskoSprávy

Prezidentka Čaputová má vianočný strom spred fary v Bukovej, ďalší zas skončil pred parlamentom (foto)

4.12.2021 (Webnoviny.sk) – Na nádvorí Prezidentského paláca pripomína adventné obdobie strieborný smrek spred fary v obci Buková v okrese Trnava. Pred Národnou radou SR sa zasa týči strom z Dolného Lopašova v okrese Piešťany.

Aj keď symboly Vianoc nepochádzali priamo z lesa, ich výber aj dodanie na miesto zabezpečovali Lesy Slovenskej republiky.

Kancelária prezidentky mala jasnú predstavu

Prezidentská kancelária mala požiadavku, aby výška vianočného stromu nepresahovala 11 metrov.

„Zadanie bolo jasné, malo ísť o strom rastúci na voľnom priestranstve s dostatkom svetla pre rovnomerný rast. Taktiež celkový vzhľad stromu mal byť prirodzený,“ povedala Marína Debnárová, hovorkyňa Lesov SR.

Vhodný strom hľadali lesníci vo vlastných lesoch, ale oslovili aj samosprávy podhorských obcí, ktoré evidujú požiadavky občanov na výrub stromov. Napokon padla voľba na smrek, ktorý rástol pred farou v obci Buková.

Strom ohrozoval obyvateľov bytovky

Národnej rade SR dodávajú Lesy SR vianočné stromčeky pre exteriér aj interiér dlhodobo. Kritériá na vzhľad vonkajšieho stromčeka boli podobné ako v prípade Grassalkovichovho paláca, ale stromček mohol byť vyšší.

„Tohtoročný strom pochádza z obce Dolný Lopašov v okrese Piešťany. Strom svojím vzrastom ohrozoval obyvateľov obecnej bytovky, ako aj samotnú budovu. Korene mali negatívny vplyv na jej statiku a vetvy poškodzovali fasádu,“ priblížila dôvody výrubu 16-metrového stromu Marína Debnárová.

Rovnaké dôvody na výrub boli aj v prípade stromu z Bukovej. Ani v jednom prípade teda neskončili stromy pod motorovými pílami len pre ich reprezentatívny vzhľad.

Viac k témam: Vianoce, Vianočný stromček, Výrub stromov
Zdroj: Webnoviny.sk – Prezidentka Čaputová má vianočný strom spred fary v Bukovej, ďalší zas skončil pred parlamentom (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.