SprávySvet

Srbsko a Rusko sa zaviazali bojovať proti farebným revolúciám, chcú kontrolovať aktivistov aj médiá

4.12.2021 (Webnoviny.sk) – Srbsko a Rusko sa v piatok zaviazali spoločne bojovať proti ľudovým revoltám známym ako „farebné revolúcie“. Tie sú podľa srbského ministra vnútra Aleksandara Vulina nástrojom Západu na destabilizáciu „slobodných štátov“.

Vulin sa v piatok v Moskve stretol s Nikolajom Patruševom, vplyvným predstaviteľom Bezpečnostnej rady Kremľa, čo predstavuje ďalší znak silnejúcich vzťahov medzi Srbskom a Ruskom.

„Na stretnutí sa poukázalo na to, že ´farebné revolúcie´ sa stali tradičným politickým nástrojom niektorých mocenských centier a krajín, ktorých cieľom je podkopať štátnosť a suverenitu pod zámienkou demokratizácie. Slobodné krajiny sa tomu musia brániť,“ uviedol Vulin prostredníctvom vyhlásenia.

Nezávislé srbské médiá v piatok informovali, že Srbsko a Rusko vytvorili „pracovnú skupinu na boj proti farebným revolúciám“. Ako uviedol proopozičný portál Direktno, jej úlohou bude predchádzať masovým demonštráciám a kontrolovať opozičných srbských aktivistov, mimovládne organizácie a nezávislých novinárov.

Pojem „farebná revolúcia“ sa používa na označenie série masových protestov na začiatku 21. storočia, ktoré niekedy viedli k zvrhnutiu režimov v niekdajšom Sovietskom zväze, bývalej Juhoslávii, na Strednom východe a v Ázii.

Viac k témam: Demonštrácie, farebná revolúcia
Zdroj: Webnoviny.sk – Srbsko a Rusko sa zaviazali bojovať proti farebným revolúciám, chcú kontrolovať aktivistov aj médiá © SITA Všetky práva vyhradené.